Śpij zdrowo, kręgosłupie!

Wybierz materac idealny dla ciebie i twojego kręgosłupa

Spis treści

Wybierz materac idealny dla ciebie i twojego kręgosłupaPrzesypiamy średnio 1/3 naszego życia – to całkiem sporo. Im wygodniej śpimy, tym bardziej jesteśmy wypoczęci i mamy więcej sił na codzienne aktywności. Rama jest ważna, ale to materac jest tym najistotniejszym elementem łóżka. Zanim zdecydujemy się na zakup materaca, który z założenia ma nam służyć minimum kilka lat – warto zrobić solidne rozeznanie w temacie. Jakie rodzaje materacy są obecnie dostępne na rynku, które są szczególnie polecane i komu?

Materace sprężynowe (bonelowy)

Jakość materaca sprężynowego zależy od grubości i jakości drutu oraz warstwy ochronnejTo jeden z najstarszych rodzajów materacy, który w tapicerstwie stosowany jest od dawna. Większość z nas jeszcze pamięta starą kanapę lub łóżko, z którego wystawały sprężyny… Obecnie na wierzchu materacy sprężynowych kładzie się specjalną warstwę ochronną (zrobioną np. z trawy morskiej lub włókna kokosowego) niepozwalającą sprężynom wydostanie się na zewnątrz. Jeżeli decydujemy się na materac sprężynowy, zwróćmy przede wszystkim uwagę na zwoje, grubość (najlepsza jest średnica ok. 2,2mm) i jakość drutu (dobrze jeśli jest certyfikowany – ISO 9001). Materace bonelowe są tanie, ale niezbyt wygodne.

Materac kieszeniowy

Materace kieszeniowe to tak naprawdę materace sprężynowe – tyle tylko, że tutaj sprężyny znajdują się w materiałowych kieszeniach (wykonanych najczęściej z pianki poliuretanowej lub lateksowej). Ten sposób odseparowania poszczególnych sprężyn sprawia, że mogą one działać niezależnie, dzięki czemu cały materac jest zdecydowanie bardziej elastyczny i nadaje się dla dwojga.

Materac lateksowy

Materace lateksowe są tym lepsze, im więcej zawierają kauczuku, czyli naturalnego lateksuLateks jest wyjątkowo trwałym i elastycznym wkładem do materacy. Materac lateksowy jest tym lepszy im więcej jest w nim lateksu naturalnego (kauczuku) – lateks syntetyczny absorbuje bowiem pot, co może w konsekwencji sprzyjać rozwojowi bakterii wewnątrz materaca. Materace lateksowe są elastyczne, nie odkształcają się pod ciężarem człowieka, są zdrowe dla kręgosłupa, ale również… drogie.

Materace piankowe

Najtańsze i najgorsze jakościowo są materace ze zwykłej pianki poliuretanowej – nie zapewniają one jednak odpowiedniego podparcia kręgosłupowi i szybko się odkształcają. Zdrową alternatywą dla wysokiej jakości materacy lateksowych – są materace z pianki wysokoplastycznej, które dodatkowo zapewniają zdrową wentylację pozwalającą skórze oddychać. Pianka termoeastyczna to kolejna odsłona materaca piankowego – to materiał, który mięknie pod wpływem ciepła i dopasowuje się do budowy użytkownika.

Powiązane artykuły