Co to jest karpa i jak ją usunąć – część II

Karpy można usunąć mechanicznie, za pomocą frezarki do pni

Spis treści

Karpy można usunąć mechanicznie, za pomocą frezarki do pni

Karpa to pień, który pozostaje w ziemi (i trochę ponad nią) po wycięciu drzewa. Jak już wspomniałam w pierwszej części wpisu – nic nie stoi na przeszkodzie by owa karpa pozostała na swoim miejscu, można ją nawet funkcjonalnie wykorzystać jako kwietnik bądź siedzisko. Jeśli jednak zdecydujemy się na jej usunięcie – do wyboru mamy metodę ręczną (opisaną TUTAJ) lub mechaniczną. Właśnie mechanicznego usuwania karp będzie dotyczył ten wpis.

Mechaniczne usuwanie karpy

Karpa to pień pozostały w ziemi po wycięciu drzewaNa mechaniczne usuwanie karpy powinniśmy się zdecydować wówczas, gdy mamy do czynienia z naprawdę okazałym pniem po dużym drzewie. Ważne jest również najbliższe otoczenie karpy, którą chcemy usunąć – do działań ze sprzętami w rękach będziemy bowiem potrzebowali nieco miejsca (ta opcja odpada lub jest mocno utrudniona w małych i gęsto obsadzonych roślinnością przydomowych ogródkach). Do mechanicznego usuwania karp najczęściej używa się frezarek do pni, które możemy znać pod popularniejszymi nazwami: rębaki lub karczowniki.

Sama frezarka jest urządzeniem dość drogim (musimy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych). Jeśli wiec usuwanie karpy ma być jednorazowym wyzwaniem – zdecydowanie bardziej będzie nam się opłacało wynająć urządzenie (koszt 100-500 zł, w zależności od mocy frezarki i czasu, na który ją wypożyczamy) lub opłacić usługę usunięcia karpy przez specjalistę posiadającego frezarkę (koszt 500-1000 zł, w zależności od wielkości karpy i stopnia skomplikowania jej usunięcia).

Usuwanie karpy za pomocą frezarki polega na wielokrotnym najeżdżaniu maszyną na karpę i stopniowym jej skrawaniu. W wyniku tego działania uzyskujemy zręby drewniane. W ten sam sposób możemy również usunąć większość korzeni, bo frezarka do pni bez problemu pracuje również poniżej gruntu (nie straszna jej gleba). Osoba zajmująca się frezowaniem powinna być wyposażona w odzież ochronną, rękawice, okulary oraz słuchawki chroniące uszy przed nadmiernym hałasem.

Inne sposoby?

Są! Poza usuwaniem ręcznym i mechanicznym – karpy można również się pozbyć sięgając po metody chemiczne i wypalanie. Na czym one polegają i jak przeprowadzić je w sposób bezpieczny? O tym będzie trzecia część karpowego wpisu.

Czasem karpy powstają w wyniku działań naturalnych sił przyrody

Powiązane artykuły