Co to jest karpa i jak ją usunąć?

Karpa to pozostałość po wyciętym drzewie - może służyć jako ozdoba lub możemy ją usunąć

Spis treści

Karpa to pozostałość po wyciętym drzewie - może służyć jako ozdoba lub możemy ją usunąć

Jestem prawie pewna, że większość z nas widziała karpę, choć pewnie tylko niektórzy wiedzieli, że tak się właśnie ona nazywa. Co to takiego ta karpa? To pozostałość po ścięciu drzewa. Może być piękną ozdoba dużego ogrodu lub zajmować cenne miejsce w  ogródku o niewielkich rozmiarach. Jeżeli chcemy pozostawić karpę – możemy ją wykorzystać np. jako naturalne siedzisko, stolik lub kwietnik. Jeśli jednak zdecydujemy się ją usunąć – musimy się do tego zabrać profesjonalnie. Jak? Podpowiadam!

Karpy można usunąć ręcznie (to proces bardzo męczący i dość czasochłonny, ale może się okazać jedynym możliwym, jeśli w pobliżu rosną inne, cenne dla nas rośliny) lub mechanicznie (sposób dużo łatwiejszy, ale również droższy).

Ręczne usuwanie karp

Do ręcznego usuwania karp będziemy potrzebowali nie tylko naszych rąk. Niezbędne będzie również kilka podstawowych narzędzi, takich jak szpadel, siekiera i motyka, a dodatkową pomocą będzie choćby tasak karczownik.

Gotowe? Do roboty:

  • Ręczne usuwanie karp jest męczące i pracochłonne, ale czasami konieczneodkrywamy grubsze korzenie – to pierwsza rzeczy, którą musimy zrobić; systemy korzeniowe mogą się różnić od siebie w zależności od rodzaju drzewa; odkryte korzenie powinniśmy podkopać również od spodu – w ten sposób będziemy mieć do nich optymalny dostęp;
  • przecinamy grube korzenie – do przecinania korzeni używamy wybranych narzędzi, które każdorazowo należy dobrać do grubości korzeni (cienkie korzenie przetniemy sekatorem, a grubsze – siekierą lub piłą);
  • wzruszamy ziemię wokół pnia;
  • przecinamy lub podkopujemy motyką cieńsze korzenie;
  • wyciągamy korzenie z ziemi;
  • usuwamy karpę – jeśli wszystkie powyższe punkty zrobiliśmy dokładnie, ten pójdzie nam w miarę gładko (pod warunkiem oczywiście, że sama karpa nie jest bardzo duża i ciężka – w przypadku masywnych kar konieczne może się okazać porąbanie pnia na mniejsze kawałki jeszcze przed wyciągnięciem z ziemi);
  • pamiętamy o zakopaniu dołka po karpie – należy mieć świadomość, że nieubita ziemia będzie przez jakiś czas osiadać, a co za tym idzie – pewnie konieczne będzie za jakiś czas dosypanie ziemi.

Zmęczyliście się samym czytaniem? W drugiej części karpowego wpisu dowiecie się jak mechanicznie usunąć problematyczne pniaki.

Karpy są naprawdę malownicze w naturalny środowisku, ale mogą być problematyczne w małym ogródku

 

Powiązane artykuły