Zobacz, jak w trzech prostych krokach możesz się lepiej wyspać

sypialnia

Spis treści

sypialniaZdrowy i nieprzerwany sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz sprawia, że będziemy czuć się o wiele bardziej komfortowo. Mniejsze zmęczenie organizmu, brak dolegliwości bólowych, wypoczęte ciało, lepsza koncentracja oraz wydajność – to wszystko plusy zdrowego snu. Aby spać komfortowo, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, przestrzegać pewnych reguł, dzięki którym dłużej zachowamy zdrowie. Podpowiadamy, co jest najważniejsze, aby wstawać rano z uśmiechem.Aranżacja przestrzeni do spania ma ogromne znaczenie. Im lepiej zaaranżujemy naszą sypialnię, tym zdecydowanie lepiej dla nas. Chcąc odpoczywać komfortowo, cieszyć się lepszą jakością życia, powinniśmy wybrać takie wyposażenie, dzięki któremu pomieszczenie będzie zarówno funkcjonalne, jak również będzie nas wyciszać.

Jakie znaczenie ma zdrowy sen? Przede wszystkim warto sobie uświadomić fakt, że nasze ciało i umysł, nie mogą na dłuższą metę, funkcjonować bez odpoczynku. Sen najbardziej sprzyja regeneracji, pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe, uspokoić się, odstresować. Wśród największych zalet popularnego „wysypiania się” możemy wymienić:

– lepsze samopoczucie,
– większa koncentracja i większa wydajność,
– zdolność lepszego rozwiązywania problemów,
– skuteczniejsza nauka, bardziej radośniejsza zabawa,
– unormowanie wszystkich funkcji organizmu,
– ustabilizowanie metabolizmu,
– możliwość utrzymania regularnej wagi,
– zapewnienie optymalnego zdrowia.

Jak zdrowo zasypiać i zdrowo spać?

Na jakość naszego snu składają się najróżniejsze czynniki, o których często nie mamy pojęcia, jak odpowiednia temperatura, zapach, jakość pościeli. Można jednak wymienić trzy podstawowe kwestie, o które powinniśmy zadbać.

1. Wyciszenie się

Przeważnie kładziemy się spać o tej samej porze. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie się do snu. Nie powinniśmy wystawiać naszego ciała na zbyt duże bodźce. Zrezygnujemy z gier komputerowych, oglądania telewizji, spędzania czasu przed ekranem telefonu czy słuchania głośnej muzyki.

2. Odpowiedni materac i wyposażenie łóżka

To kolejna kwestia. Materac powinien być dobrze dopasowany do naszych potrzeb, równomiernie podtrzymywać ciało, a pościel przyjemna dla skóry.

3. Wietrzenie pomieszczenia

O tym większość z nas zapomina, a to bardzo ważny aspekt. Powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią ilość świeżego powietrza. Warto otworzyć wszystkie kratki wentylacyjne, rozszczelnić przynajmniej jedno okno, zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu.

Powiązane artykuły