Zioła na przeziębienie – po które warto sięgnąć i dlaczego?

Spis treści

Kaszel, katar, ból gardła i głowy, a do tego nierzadko też wyraźnie podwyższona temperatura to objawy, które mogą zwiastować przeziębienie. Niestety o tej porze roku nie trudno go uniknąć. Chorują wszyscy – począwszy od dzieci po seniorów. Aby szybko pozbyć się uciążliwych symptomów w pierwszym odruchu sięgamy po apteczne wsparcie. Chcąc być naprawdę skutecznym, warto jednocześnie sięgnąć po zioła na przeziębienie.

Skąd się biorą jesienne infekcje?

Przeziębienie wywołują wirusy. Nie należy go zwalczać antybiotykami, tylko sięgnąć po mniej inwazyjne środki.

Za ich powstawanie odpowiedzialne są tzw. rhinowirusy. Ich namnażaniu sprzyjają: chłód i wilgoć – tak charakterystyczne dla okresu jesienno – zimowego. Atakują one górne drogi oddechowe, czyli gardło, nos i zatoki. O tym, że padliśmy ich ofiarą świadczą takie objawy, jak:

 • katar;
 • kaszel;
 • ból gardła;
 • uczucie zmęczenia i ogólnego rozbicia.

U dzieci dodatkowo występuje często gorączka.

Sposoby radzenia sobie z chorobą

Walkę z przeziębieniem należy rozpocząć jak najszybciej, stosując ogólnodostępne środki jak: krople do nosa, syrop, leki przeciwbólowe i likwidujące stan zapalny oraz gorączkę.

Niestety, jak do tej pory nie zdołano opracować szczepionki, która zapobiegałaby przeziębieniu. Dlatego jesteśmy skazani na walkę z jego objawami ogólnodostępnymi środkami i metodami.

Na pewno warto zostać przez dzień czy dwa w domu. W tym czasie powinniśmy spożywać jak najwięcej płynów, a także zadbać o dobre nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Poza tym w walce z przeziębieniem pomocne mogą okazać się również leki, takie jak:

 • paracetamol czy ibuprofen – działają one nie tylko przeciwbólowo, ale również wyciszają stan zapalny i likwidują gorączkę;
 • krople do nosa;
 • syrop.

Zioła na przeziębienie – które są najskuteczniejsze?

Pomocne w walce o szybszy powrót do zdrowia mogą być też niektóre zioła. Na przeziębienie działają najlepiej:

 • jeżówka purpurowa – skraca czas trwania infekcji, a dodatkowo mobilizuje i wzmacnia układ odpornościowy;
 • prawoślaz – śluz w nim zawarty działa dwukierunkowo: chroni gardło przed przesuszeniem oraz ułatwia odkrztuszanie wydzieliny; osłonowo działa na żołądek;
 • dziewanna – pomaga opanować stan zapalny; poleca się jej stosowanie, gdy męczą nas: suchy kaszel, chrypka czy zapalenie gardła;
 • babka lancetowata – wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych i łagodzi suchy kaszel; działa też hamująco na rozwijający się stan zapalny.

Stosując te zioła na przeziębienie możemy sobie pomóc, ale nie powinniśmy opierać się wyłącznie na ich działaniu. Chyba, że możemy pozwolić sobie na dłuższe pozostanie w domu lub czujemy, że „coś nas rozbiera”.

Mimo, iż przeziębienie nie niesie ze sobą takich poważnych konsekwencji jak grypa (np. zapalenie mięśnia sercowego), to nie należy go ignorować. Należy pamiętać, że każdy nawet pozornie niegroźny stan zapalny (a dochodzi do niego właśnie w trakcie przeziębienia) pozostawiony sam sobie, może przerodzić się w groźne dla naszego zdrowia zagrożenie. Lepiej go nie prowokować.

Powiązane artykuły