Zakupy do domu: jak płacić mniej? 

zakupy dom

Spis treści

zakupy dom

Jeżeli zakupy do domu pochłaniają większą część naszego wynagrodzenia, powinniśmy czuć się zaalarmowani. Być może kupujemy rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne, tylko po to, żeby na chwilę poprawić sobie humor. Jak kupować, żeby płacić mniej, a przy tym nie rezygnować z potrzebnych rzeczy?

Czego naprawdę potrzebujemy?

Osoby, które mają wrażenie, że regularnie wydają zbyt dużo, powinny dokładnie przeanalizować swoje zakupy. Przez pewien czas zbierajmy paragony i zapisujmy wszystko, co kupiliśmy. W ten sposób zorientujemy się na co wydawane są nasze pieniądze. Następnie zadajmy sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy wszystkich tych rzeczy. Odpowiedź będzie najprawdopodobniej negatywna. Bardzo często zdarza się, że wydajemy pieniądze na słodycze i przekąski, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i figurę. Nierzadko zdarza się, że korzystając z fantastycznych promocji kupujemy produkty, których w domu nawet nie otwieramy.

Dlaczego wydajemy za dużo?

Warto zastanowić się czym podyktowane są nasze decyzje zakupowe. Jeżeli kupując duże ilości niepotrzebnych rzeczy próbujemy się dowartościować lub odstresować – nie jest to najlepszy sposób. Zdecydowanie bardziej pomoże nam uprawianie sportu, medytacja, czy terapia.

Nie wyrzekajmy się wszystkich przyjemności

Osoby, które uczą się oszczędzać mają skłonności do rezygnacji ze wszystkich przyjemności. Nie jest to dobra droga, gdyż większość z nas nie da rady na dłuższą metę funkcjonować w taki sposób. Znacznie lepszym pomysłem jest wyznaczenie na przyjemności określonego budżetu, którego nie będziemy przekraczać.

Zaplanujmy budżet

Niezbędnym krokiem dla osoby, która chce oszczędzać na zakupach jest zaplanowanie budżetu. Zastanówmy się ile możemy wydać na jedzenie w ciągu tygodnia, a następnie zaplanujmy posiłki tak, żeby zmieścić się w tej sumie.

Stwórzmy listę

Tworzenie listy zakupów może być kłopotliwe dla osób, które nie mają w tym wprawy, jednak z czasem stanie się naszym nawykiem. Przy tworzeniu listy możemy wykorzystać gazetki promocyjne Netto (albo innego sklepu, w którym robimy zazwyczaj zakupy). Pamiętajmy jedynie, żeby nie kupować produktów tylko dlatego, że są one w promocji. Na naszej liście zakupowej powinny znaleźć się tylko rzeczy nam niezbędne. Jeżeli są one aktualnie w promocji – to świetnie, jeśli nie – trudno. Trzymajmy się zasady, że z promocji korzystamy jedynie przy okazji.

Rozważmy zakupy przez internet

Gdy mieszkamy w dużym mieście, prawdopodobnie mamy możliwość zrobienia zakupów przez internet. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które chciałyby zaoszczędzić czas. Nawet jeżeli zakupy przez internet będą nas kosztowały nieco więcej, pamiętajmy, że czas to pieniądz.

Uważajmy na sztuczki sprzedażowe

Jako klienci musimy zdawać sobie sprawę, że specjaliści od marketingu zrobią wszystko, żebyśmy kupili więcej. Z tego względu na zakupy zawsze powinniśmy chodzić z listą i pełnym żołądkiem. Przyda się nam również własna (najlepiej dynamiczna muzyka). O ile jest to możliwe – dzieci zostawmy w domu.

Powiązane artykuły