Jak zadbać o samochód zimą?

Spis treści

W większości rejonów Polski wciąż nie spadł śnieg, a słupek rtęci nie wskazuje drastycznych spadków temperatury. Mimo tego, powinniśmy zastanowić się czy na pewno wiemy, jak zadbać o samochód zimą, aby nie odmówił nam posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie.  Musimy pamiętać, że nawet najbardziej sprawne w czasie jesiennej pluchy auto nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa w czasie zimy. Dlatego zanim jeszcze na drogach pojawi się pierwszy śnieg lub lód, zadbajmy o jego kondycję. Ułatwią nam to zadanie 4 proste zasady.

4 ważne wskazówki jak zadbać o samochód zimą

Musimy pamiętać, że nawet najbardziej sprawne w czasie jesiennej pluchy auto nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa w czasie zimy. Dlatego zanim jeszcze na drogach pojawi się pierwszy śnieg lub lód, zadbajmy o jego kondycję. Ułatwią nam to zadanie 4 proste zasady.

Zwróć uwagę na stan akumulatora

Kierowcy zazwyczaj zapominają, że gdy tylko temperatura sięga 0 stopni C akumulator natychmiast reaguje na tą zmianę. Jego moc potrafi wtedy drastycznie spaść, co może w praktyce oznaczać: problemy z odpaleniem auta po nocy czy utknięciem gdzież na dłużej w zimowy dzień lub wieczór.

Można tego uniknąć udając się jak najszybciej do serwisu samochodowego. Tam należy poprosić o sprawdzenie stanu akumulatora oraz całego układu rozruchowego silnika. W razie konieczności dokonajmy wymiany na nowe urządzenie.

Nie czekaj z wymianą opon do pierwszego śniegu!

Jedna z ważniejszych zasad dbałości o auto zimą dotyczy wymiany opon na zimowe w momencie, gdy pojawi się pierwszy spadek temperatury.

To niestety częsty błąd, który popełniają posiadacze aut. Specjaliści apelują, by zmiany na zimowe ogumienie dokonać przy pierwszym odnotowanym spadku temperatur. W przeciwnym wypadku dużo ryzykujemy, gdyż letnie opony tracą swoje właściwości i nie zapewnią nam dobrego utrzymania na drodze. Tym samym trudniej będzie nam zapanować nad pojazdem.

Zadbaj o układ wentylacyjny

Częstą zimową bolączką kierowców stanowią oszronione i zaparowane szyby. Oznacza to, że w aucie panuje wilgoć, która wzmaga się w momencie kiedy wsiadamy do auta w zaśnieżonym obuwiu. To z kolei wyraźny sygnał, iż układ wentylacyjny (lub klimatyzacja) wymaga solidnego wyczyszczenia. Taką usługę wykona dla nas każdy jeden warsztat samochodowy. Pamiętajmy, że chociaż to drobnostka, może zaważyć na naszym bezpieczeństwie.

Dbaj o czystość samochodu

Zimą nie musimy rezygnować z mycia auta. Pamiętajmy jednak by robić to ręcznie, a przed każdym wyruszeniem w drogę usunąć nawet najmniejszą ilość śniegu czy szronu zalegających na pojeździe.

Zastanawiając się nad tym jak zadbać o auto zimą wielu kierowców rezygnuje z jego mycia w tym czasie. Nie jest to konieczne nawet przy minusowych temperaturach. Należy jedynie pamiętać, by omijać wówczas myjnie automatyczne. Przed samym zabiegiem trzeba z kolei zabezpieczyć dokładnie zamki i uszczelki. Warto też pokusić się o woskowanie, które zapobiegnie szkodliwemu działaniu soli i piachu na podwozie.

Jak widzimy nie tak trudno jest zadbać o nasz pojazd zimą. Przestrzegając tych kilku prostych zasad, możemy zapewnić bezpieczeństwo sobie, ale również innym uczestnikom ruchu. 

Powiązane artykuły