Zabawki edukacyjne dla maluszków – pomysły na świąteczny prezent

edukacyjne zabawki

Spis treści

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a jak wiadomo – to czas radości i prezentów. Mikołajki i święta Bożego Narodzenia tradycyjnie kojarzą się z upominkami, wyczekiwanymi przede wszystkim przez najmłodszych. Co podarować maluszkowi, by zapewnić mu wiele godzin fantastycznej, a przy tym rozwijającej zabawy? Oto kilka propozycji zabawek edukacyjnych dla niemowląt.

Maty sensoryczne dla najmłodszych

Najmłodszym, kilkumiesięcznym dzieciom warto podarować zabawki sensoryczne. Wspaniałym świątecznym prezentem będzie między innymi mata – zachęcająca do poznawania różnych faktur, kolorów czy dźwięków. W mniejszej wersji może to być sensoryczna książeczka, zawieszka, kostka lub maskotka pobudzające różne zmysły poprzez zastosowane materiały, dźwięki (np. szeleszczenie), odstające elementy i kolory.

Maty sensoryczne są chętnie kupowane na prezent z okazji narodzin, a także na pierwsze święta. Zapewniają niemowlakom długie godziny zabawy, wspierają ich rozwój i rosną razem z dziećmi. Stanowią także bezpieczne miejsce, w które można odłożyć maluszka na podłodze, gdy rodzice są zajęci domowymi obowiązkami – mówi pracownik sklepu zabawkarskiego Kraina Zabawy w Puszczykowie pod Poznaniem.

Klocki, sortery i układanki

Trafionym prezentem dla nieco starszych, już siedzących dzieci będą duże klocki, dwuelementowe układanki czy sortery. Zabawa nimi w naturalny sposób rozwija zdolności motoryczne i koordynację wzrokowo-ruchową. Przy okazji maluch ćwiczy spostrzegawczość, poznaje różne kształty i kolory, a także uczy się układać przedmioty według rozmiaru (świetnie sprawdzają się tu piramidki z kółek i wieże z kubeczków). Tego typu zabawki to prawdziwy must have każdego dziecka!

Zabawki interaktywne

Roczne czy dwuletnie dzieci mogą już bawić się interaktywnymi zabawkami elektronicznymi – ważny jest jednak umiar i dobór zabawki odpowiednio do wieku maluszka. W tej kategorii od lat królują zabawki Fisher Price: bezpieczne, kolorowe i trwałe, dostępne w wersji z tworzywa lub jako miękkie przytulanki. Przy okazji zabawy dziecko poznaje kolory, kształty, literki i cyferki, słucha różnych odgłosów, piosenek czy rymowanek oraz wykonuje proste polecenia – na przykład raczkuje, goniąc uciekającą zabawkę, lub naśladuje jej ruchy. Szeroki wybór zabawek interaktywnych sprawia, że łatwo znaleźć prezent dla każdego malucha, także tego, który „ma już wszystko”.

Powiązane artykuły