Wysoki połysk!

Wkrótce wiosna, a wraz z wiosną... wiosenne porządki. Gotowi?

Spis treści

Wkrótce wiosna, a wraz z wiosną... wiosenne porządki. Gotowi?Lubimy, jak wszystko wokół nas lśni… czystością? To pięknie, ale tylko my wiemy ile wysiłku kosztuje nas ów wysoki połysk: okna, sprzęty kuchenne, glazura i fugi… Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na to, by różne powierzchnie były czyste aż do połysku? Ja ma kilka – niektóre przekazywane od pokoleń, inne na wskroś nowoczesne, ale wszystkie przetestowane i skuteczne!

Sprawdzony sposób na lśniące okna bez smug? Woda z octem i amoniakiem!Domowy sposób na płyn do mycia okien. Zamiast inwestować w drogie środki czyszczące – zróbmy je sobie sami. Okna myję jednym z trzech (w zależności od aktualnie dostępnych półproduktów) własnoręcznie przygotowanych płynów:

  • woda z octem (1 szklanka na 4 litry wody)
  • woda z octem i amoniakiem (po pół szklanki octu i amoniaku na 4 litry wody)
  • woda z denaturatem (w proporcjach 1 do 1)

Sposób na czysty piekarnik. Często użytkowany piekarnik dosyć szybko się niestety brudzi i nie jest to brud łatwy do usunięcia – tłusty i mocno przywierający do ścianek urządzenia. Dodatkowo naprawdę ciężko jest znaleźć skuteczny środek – zróbmy go więc sobie! Przygotowujemy sobie pół szklanki sody oczyszczonej i ćwierć szklanki boraksu (uwaga: boraks jest trujący! należy używać go z zachowaniem wszelkich środków ostrożności!), obie substancje mieszamy ze sobą, a następnie zalewamy ciepłą wodą – roztwór, który powstanie powinien być w miarę gęsty. Po wyczyszczeniu roztworem wnętrza piekarnika – przemywamy go dużą ilością wody.

Kipi! Jeżeli właśnie coś na wykipiało na płytę kuchenki lub we wspomnianym wyżej piekarniku – reagujmy natychmiast! Zasypmy plamę solą – wówczas plama się nie przypali i będziemy mieli mniej pracy.

Czyste i lśniące fugi? To pracochłonne, ale możliwe. Spróbujcie!Utrzymanie w czystości jasnych fug to nie lada wyzwanie. Wypróbujecie taki sposób: po dokładnym ich wyszorowaniu pozwólmy im wyschnąć, a następnie polakierujmy je dwoma warstwami lakieru do podłóg – po przetarciu będą wyglądały dużo lepiej, być może nawet jak… nowe!

Do pięknych fug pasuje czysta glazura. Porządnie wyczyścimy ją używając własnoręcznie przygotowanego płynu: do jednego litra wody wsypujemy łyżkę sody oczyszczonej oraz odrobinę płynu do mycia naczyń. Kafelki czyścimy od dołu ku górze, a następnie przemywamy je czystą wodą.

Wkrótce przed nami wiosna i… wiosenne porządki! Inspiracja już jest!

Powiązane artykuły