Wyjeżdżamy za granicę – ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne to podstawowy rodzaj zabezpieczenia się na czas podróży poza granicami kraju

Spis treści

Ubezpieczenie turystyczne to podstawowy rodzaj zabezpieczenia się na czas podróży poza granicami kraju

Paszporty mamy, EKUZ załatwiony, zostaje nam tylko pakowanie i… Moment! A ubezpieczenie turystyczne? Pamiętajmy, że EKUZ zabezpieczy tylko w niewielkim stopniu nasz pobyt zagranicą i to tylko w krajach Uni Europejskiej. Dzięki posiadaniu tej karty będziemy mogli bezpłatnie skorzystać z opieki medycznej na zasadach obowiązujących w danym kraju. Co jednak z sytuacjami bardziej skomplikowanymi, wymagającymi podjęcia droższych (ale skutecznych!) środków w celu ratowania nam zdrowia i życia w następstwie nieszczęśliwych wypadków? Co ze zgubionym bagażem i szkodami wyrządzonymi przez nasze dzieci? Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest ubezpieczenie turystyczne. 

Kto może się ubezpieczyć?

Właściwie każdy i każdego. Planując wyjazd zagraniczny, który sami sobie organizujemy – musimy o ubezpieczenie turystyczne zadbać we własnym zakresie. Jeśli wybieramy się zagranicę z jakimś biurem podróży, to bardzo często ubezpieczenie turystyczne jest składową ceny całej wycieczki. Wracając jednak do samodzielnego ubezpieczania się… Ubezpieczyć można się w dowolnej agencji ubezpieczeniowej i w dowolnym towarzystwie. Sprawę można załatwić bezpośrednio z agentem, telefonicznie lub przez internet (tutaj możliwe jest załatwieni polisy nawet w dwie minuty!). Koszt takiego ubezpieczenia zależy od jego sumy, poszczególnych składowych, liczby osób ubezpieczonych oraz celu podróży i czasu jego trwania.

Ubezpieczenie turystyczne – co powinno się w nim znaleźć?

Ubezpieczenie turystyczne to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed dodatkowymi kosztami, w razie gdyby podczas podróży doszło do jakiś nieprzewidzianych problemówUbezpieczenie turystyczne powinno swym zakresem objąć:

  • koszty leczenia
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • odpowiedzialność cywilną (OC)
  • bagaż podróżny (opcjonalnie).

Suma ubezpieczenia zależy wyłącznie od nas. Warto tutaj jednak posłuchać rad doświadczonego ubezpieczyciela, który zasugeruje nam takie kwoty, które w razie potrzeby okażą się wystarczające lub pokryją znaczną część kosztów związanych z ewentualnym leczeniem. Najdroższą składową ubezpieczenia zdrowotnego są niemal zawsze koszty leczenia – przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 250 tyś zł, składka może wynieść około 100 zł. Drugim pod względem kosztowności elementem polisy turystycznej jest najczęściej OC – przy sumie ubezpieczenia sięgającej 200 tysięcy złotych, składka może wynieść około 40 zł. Mniejsze kwoty zapłacimy za NNW (oczywiście w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia) i zgubiony bagaż.

Ubezpieczenie opłacone? No to teraz możemy ruszać w drogę!

Ubezpieczeni? Możemy ruszać na wakacje. Spokojnego wypoczynku!

Powiązane artykuły