Wyjeżdżamy za granicę – ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne to podstawowy rodzaj zabezpieczenia się na czas podróży poza granicami kraju

Paszporty mamy, EKUZ załatwiony, zostaje nam tylko pakowanie i… Moment! A ubezpieczenie turystyczne? Pamiętajmy, że EKUZ zabezpieczy tylko w niewielkim stopniu nasz pobyt zagranicą i to tylko w krajach Uni Europejskiej. Dzięki posiadaniu tej karty będziemy mogli bezpłatnie skorzystać z opieki medycznej na zasadach obowiązujących w danym kraju. Co jednak z sytuacjami bardziej skomplikowanymi, wymagającymi podjęcia droższych (ale skutecznych!) środków w celu ratowania nam zdrowia i życia w następstwie nieszczęśliwych wypadków? Co ze zgubionym bagażem i szkodami wyrządzonymi przez nasze dzieci? Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest ubezpieczenie turystyczne. 

Kto może się ubezpieczyć?

Właściwie każdy i każdego. Planując wyjazd zagraniczny, który sami sobie organizujemy – musimy o ubezpieczenie turystyczne zadbać we własnym zakresie. Jeśli wybieramy się zagranicę z jakimś biurem podróży, to bardzo często ubezpieczenie turystyczne jest składową ceny całej wycieczki. Wracając jednak do samodzielnego ubezpieczania się… Ubezpieczyć można się w dowolnej agencji ubezpieczeniowej i w dowolnym towarzystwie. Sprawę można załatwić bezpośrednio z agentem, telefonicznie lub przez internet (tutaj możliwe jest załatwieni polisy nawet w dwie minuty!). Koszt takiego ubezpieczenia zależy od jego sumy, poszczególnych składowych, liczby osób ubezpieczonych oraz celu podróży i czasu jego trwania.

Ubezpieczenie turystyczne – co powinno się w nim znaleźć?

Ubezpieczenie turystyczne to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed dodatkowymi kosztami, w razie gdyby podczas podróży doszło do jakiś nieprzewidzianych problemówUbezpieczenie turystyczne powinno swym zakresem objąć:

  • koszty leczenia
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • odpowiedzialność cywilną (OC)
  • bagaż podróżny (opcjonalnie).

Suma ubezpieczenia zależy wyłącznie od nas. Warto tutaj jednak posłuchać rad doświadczonego ubezpieczyciela, który zasugeruje nam takie kwoty, które w razie potrzeby okażą się wystarczające lub pokryją znaczną część kosztów związanych z ewentualnym leczeniem. Najdroższą składową ubezpieczenia zdrowotnego są niemal zawsze koszty leczenia – przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 250 tyś zł, składka może wynieść około 100 zł. Drugim pod względem kosztowności elementem polisy turystycznej jest najczęściej OC – przy sumie ubezpieczenia sięgającej 200 tysięcy złotych, składka może wynieść około 40 zł. Mniejsze kwoty zapłacimy za NNW (oczywiście w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia) i zgubiony bagaż.

Ubezpieczenie opłacone? No to teraz możemy ruszać w drogę!

Ubezpieczeni? Możemy ruszać na wakacje. Spokojnego wypoczynku!

Odpowiedz