Wyjeżdżamy za granicę – paszporty

Paszporty to najwygodniejsze dokumenty do podróżowania po Europie i świecie, mimo iż w UE nie są obowiązkowe

Spis treści

Paszporty to najwygodniejsze dokumenty do podróżowania po Europie i świecie, mimo iż w UE nie są obowiązkowe

Od kilku lat wakacje spędzamy nad Bałtykiem, który zawsze zachwyca nas w równym stopniu, niezależnie od natężenia ruchu i odwiedzanej miejscowości. Jedynym czynnikiem, na który nie mamy wpływu była i jest… pogoda. To ona niemal zepsuła nam urlop w zeszłym roku i mocno go skomplikowała dwa lata temu. Właśnie dlatego postanowiliśmy w tym roku nie ryzykować grania w pogodową ruletkę i wybieramy się Chorwację, gdzie trzeba mieć ogromnego pecha, by trafić na deszcz. Jest to nasz pierwszy z dziećmi wyjazd za granicę, więc przygotowujemy się do niego od podstaw. Dzisiaj na tapetę idą paszporty. 

Paszporty – gdzie są potrzebne?

Unię Europejską możemy zwiedzać bez paszportu, poza granicami UE jest on koniecznyPaszporty to dokumenty, które są potrzebne jeśli poruszamy się poza granicami Uni Europejskiej. W samej Unii wystarczy dowód osobisty. Nasze paszporty straciły ważność już jakiś czas temu, dzieci nie miały ich wcale, dlatego postanowiliśmy wyrobić hurtem wszystkie cztery. Chorwacja jest w Uni Europejskiej, więc w sumie mogliśmy się zdecydować na podróżowanie z dowodami osobistymi, które dodatkowo musielibyśmy wyrobić dla dzieci. Jednak stwierdziliśmy, że bezpieczniej będzie wyposażyć całą rodzinę w paszporty. Wówczas nie straszna nam żadna granica i żadne omijanie ewentualnych korków (choćby przez Bośnię).

Jak wyrobić paszport?

Paszporty wyrabia się w Głównym lub Terenowym Biurze Paszportowym. Można je wyrobić niezależnie od miejsca zameldowania, co w praktyce oznacza, że możemy wybrać to mniej oblegane Biuro (my tak właśnie zrobiliśmy). Należy tylko pamiętać, że nie ma możliwości odebrania paszportu w innym miejscu – musimy to zrobić dokładnie tam, gdzie składaliśmy wnioski. Do wyrobienia paszportu dla osoby dorosłej potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty oraz dowód uiszczenia stosownej opłaty (w wysokości 140 zł), a także zdjęcie (musi być zdjęciem paszportowym, żadne inne nie wchodzi w grę). Wniosek o paszport dla dzieci składamy wspólnie (podczas składania wniosku obecni muszą być obydwoje rodzice i dziecko), jeżeli nasza pociesza jest w wieku szkolny – powinniśmy mieć przy sobie jej legitymację szkolną. Opłata za wyrobienie paszportu dla dziecka wynosi 70 zł, ponadto dzieci również muszą mieć przy sobie zdjęcia wykonane do paszportu.

Okres oczekiwania na wydanie paszportu wynosi około jednego miesiąca!

Paszporty w dłoni? Świat stoi przed nami otworem! Zwiedzamy?

Powiązane artykuły