Jak wybrać odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy to idealne rozwiązanie dla alergików i nie tylko

Spis treści

Odkurzacz bezworkowy to idealne rozwiązanie dla alergików i nie tylko

Odkurzacz bezworkowy to świetna alternatywa dla tradycyjnych odkurzaczy. Ich podstawową zaletą jest oczywiście… brak konieczności wymiany worków. Jak działa takie urządzenie i na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezworkowy dla swojej rodziny? 

Zasada działa odkurzacza bezworkowego

Modne odkurzanie? Odkurzanie bezworkoweOdkurzacz bezworkowy to urządzenie cyklonowe. Na czym to polega? Odkurzacz zasysa powietrze wraz zanieczyszczeniami, a następnie silny ruch wirowy wytwarza siłę odśrodkową, która sprawia, że kurz i śmieci trafiają do specjalnego pojemnika. Powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest czyste, a zebrane przez odkurzacz zanieczyszczenia wyrzuca się z pojemnika bezpośrednio do kosza na śmieci. Opróżnianie pojemnika nie jest oczywiście najprzyjemniejszą czynnością na świecie. Ponadto warto ów pojemnik po opróżnieniu dodatkowo oczyścić / wymyć, żeby pozbyć się resztek brudu, czy kurzu.

Zalety i wady odkurzacza bezworkowego

Odkurzacz bezworkowy, jak każde urządzenie z kategorii AGD, ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy tego bezworkowego rozwiązania podkreślają, że to urządzenie doskonałe dla alergików (fakt!), nie ma konieczności regularnego dokupowania worków (zmniejsza to koszty eksploatacji odkurzacza), a fakt wypełnienia pojemnika nie ma wpływu na siłę ssącą urządzenia). Przeciwnicy bezworkowych odkurzaczy, przywiązani do tradycyjnych urządzeń z wymiennymi workami, podnoszą z kolei kwestię gabarytów odkurzacza bezworkowego (jest większy i cięższy od odkurzacza tradycyjnego) oraz jego ceny (to urządzenie droższe od tradycyjnego).

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy może mieć opcję dodatkową założenia worka - wówczas działa jak tradycyjny odkurzaczOczywiście pod lupę należy wziąć podstawowe parametry, takie jak moc urządzenia i wynikająca z niej siła ssąca. Bardzo ważna jest również wielkość pojemnika. To od niej zależy komfort sprzątania, czyli przede wszystkim to, jak długo będzie można jednorazowo odkurzać. Jeżeli mieszkamy w dużym mieszkaniu lub domu – zdecydowanie lepiej zainwestować w odkurzacz z dużym pojemnikiem, np. około 2-litrowym. Oczywiście należy wziąć pod uwagę własne siły – im większy pojemnik, tym z reguły większy i cięższy jest odkurzacz. Na funkcjonalność urządzenia wpływ będzie miało również dodatkowe wyposażenie. Możemy wybrać odkurzacz wyposażony w turboszczotkę i elektroszczotkę, które zdecydowanie ułatwiają odkurzanie dywanów oraz pozbywanie się z podłogi i tapicerowanych mebli sierści zwierząt. Jeśli nie możemy się zdecydować, czy chcemy odkurzacz bezworkowy, czy jednak taki z workiem – wybierzmy ten pierwszy z opcją założenia worka.

 

Powiązane artykuły