Jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za innych – za ich bezpieczeństwo, zdrowie, życie. Dlatego zanim siądziemy za kółkiem powinniśmy dokładnie rozważyć przyjęcie niektórych leków. Oto kilka tych najbardziej popularnych, które mogą mieć wpływ na naszą zdolność prowadzenia samochodu.
Ziołowe preparaty uspokajające
Najczęściej zawierają w swoim składzie ekstrakty z melisy, chmielu czy waleriany. I mimo że nie są to typowe leki, to zawarte w roślinach substancje czynne mogą wywołać u nas senność, otępienie, opóźnienie reakcji. Jeśli mimo wszystko potrzebujemy wyciszenia, lepiej gdy wybierzemy alternatywne metody, jak chociażby obejrzenie filmu, posłuchanie muzyki czy spokojny spacer.
Środki przeciwko przeziębieniu (grypie)
W ich składzie często znajduje się pseudoefedryna, która może wywołać nagłe skoki przypływu energii i poziomu adrenaliny. Pod jej wpływem możemy też stać się mniej skoncentrowani, wykonywane ruchy mogą być mniej skoordynowane, a reakcje przyspieszone. Kłopoty możemy też mieć, gdy przyjmujemy leki na kaszel zawierające kodeinę, które z kolei potrafi wywołać nadmierną senność, zawroty głowy, a także zbyt mocno nas wyciszyć.
Środki znieczulające (podane przez lekarza)
Jeśli było to znieczulenie miejscowe, jakiemu zostaliśmy poddani przed zabiegiem, wtedy powinniśmy odczekać 2 godziny, abyśmy mogli spokojnie zasiąść za kierownicą. W przypadku, gdy zastosowano u nas znieczulenie ogólne (narkoza) czas na bezpieczną podróż to 24 godziny.
Leki przeciwbólowe
W przypadku, gdy są to lekkie farmaceutyki typu paracetamol czy ibuprofen, można prowadzić bez problemu. Jeżeli jednak zażywamy silniejsze środki jak np. Tramal itp. (ze złożonym składem) nie siadamy za kierownicę w ogóle ( o czym zresztą powinna informować nas dołączona ulotka).
Na koniec jedna ważna kwestia: wymieniliśmy tylko kilka leków, a przecież istnieje ich dużo więcej. Aby zatem podróż przebiegła bezpiecznie zanim zasiądziemy za kierownicą – dokładnie przestudiujmy załączoną ulotkę lub dopytajmy lekarza czy sprzedawcę w aptece o to, czy lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.