Sprawny układ hamulcowy to szalenie ważna sprawa. Dlatego należy być bardzo czujnym, aby w porę dostrzec, że coś jest z nim nie tak. Oto najczęstsze sygnały, których nie wolno pod żadnym pozorem ignorować.
Nietypowe działanie hamulców
Gdy zauważymy, że czas hamowania się wydłuża lub towarzyszą mu nietypowe dźwięki, natychmiast powinniśmy odwiedzić mechanika. Jeśli zignorujemy ten sygnał, nie tylko narażamy swoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ryzykujemy też sporą dziurą w budżecie, gdyż zwlekając z interwencją możemy doprowadzić do konieczności wymiany nie tylko samych klocków, ale również całej tarczy.
Zmiana wyglądu tarcz
Jeśli zauważmy, że na tarczach pojawiły się: rdza, głębokie rysy oraz wyraźne deformacje, również powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. Także wszelkie przebarwienia na ich powierzchni powinny zwrócić naszą uwagę, gdyż świadczą one o przegrzaniu tych elementów. To z kolei grozi pęknięciem. Niepokojącym sygnałem jest również niedostateczna grubość tarcz hamulcowych.
Zmiana wyglądu samych klocków
Informacją zwrotną powinna być też zmiana wyglądu samych klocków. Jeśli są nierównomiernie zużyte, również powinniśmy udać się po wsparcie fachowców.
Aby zyskać 100% pewność, że nasze hamulce zadziałają dokładnie tak, jak trzeba, powinniśmy też sprawdzić stan płynu hamulcowego. Należy to robić przynajmniej raz w roku, ale częstsza kontrola również nie zaszkodzi. O tym, że płyn hamulcowy również wymaga wymiany świadczą: wyraźne obniżenie skuteczności hamowania oraz uczucie „miękkiego” pedału przy naciskaniu.