Warto mieć apteczkę

Apteczka samochodowa jest nieobowiązkowa dla prywatnych samochodów osobowych

Posiadanie apteczki samochodowej jest w Polsce nieobowiązkowe (dla prywatnych aut osobowych), ale każdy rozsądny kierowca przyzna, że lepiej apteczkę mieć, niż jej nie mieć. W razie nieszczęśliwego wypadku zawartość apteczki może nam pomóc uratować czyjeś życie lub pozwoli komuś uratować nasze. Wybierając się w podróż zagranicę pamiętajmy, że w wielu krajach Europy (m.in. w Czechach i Słowacji, Rosji, Austrii i Bułgarii) posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe (co prawda obowiązuje nas polskie prawo, ale po co się stresować tłumacząc zagranicznemu policjantowi polski kodeks drogowy?). No to apteczka i w drogę!

Gdzie i za ile?

Apteczkę samochodową można kupić w wielu miejscach, również w hipermarkecieApteczkę samochodową z podstawowym wyposażeniem można kupić w większości hipermarketów (koniecznie sprawdźmy jakość tego wyposażenia!). Kosztuje około 30 – 50 zł, w zależności od rodzaju opakowania, czyli saszetki lub pudełka. Jeżeli chcemy ją dodatkowo doposażyć – czeka nas nieco większy wydatek, około 100 zł.

Podstawowe wyposażenie apteczki (wg normy DIN 13164):

 1. Opatrunki indywidualne (typ M i G) – w sumie 4 sztuki.
 2. Kompres 10 x 10 cm – 3 sztuki.
 3. Opaski elastyczne (szerokość 6cm i 8cm) – w sumie 5 sztuk.
 4. Plastry 6 x 10 cm – 8 sztuk.
 5. Plaster w rolce 5 m x 2,5 cm – 1 sztuka.
 6. Chusty opatrunkowe (40x60cm i 60x80xm) – w sumie 3 sztuki.
 7. Chusta trójkątna – 2 sztuki.
 8. Koc ratunkowy – 1 sztuka.
 9. Nożyczki.
 10. Rękawiczki lateksowe.
 11. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno być zgodne z normą DIN 13164Apteczkę samochodową możemy doposażyć o: maseczkę lub aparat do sztucznego oddychania, kamizelkę odblaskową oraz: latarkę, zbijak do szyb i nóż do rozcinania pasów (dostępne są również opcje 3 w 1). Pamiętajmy, że w apteczce samochodowej nie można przewozić jakichkolwiek leków, ani płynów – jeżeli podczas wypadku uszkodzimy butelkę, zniszczona zostanie cała zawartość apteczki. Ważne jest również kontrolowanie dat przydatności poszczególnych elementów wyposażenia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *