Warto mieć apteczkę

Apteczkę samochodową można kupić w wielu miejscach, również w hipermarkecie

Spis treści

Apteczka samochodowa jest nieobowiązkowa dla prywatnych samochodów osobowych

Posiadanie apteczki samochodowej jest w Polsce nieobowiązkowe (dla prywatnych aut osobowych), ale każdy rozsądny kierowca przyzna, że lepiej apteczkę mieć, niż jej nie mieć. W razie nieszczęśliwego wypadku zawartość apteczki może nam pomóc uratować czyjeś życie lub pozwoli komuś uratować nasze. Wybierając się w podróż zagranicę pamiętajmy, że w wielu krajach Europy (m.in. w Czechach i Słowacji, Rosji, Austrii i Bułgarii) posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe (co prawda obowiązuje nas polskie prawo, ale po co się stresować tłumacząc zagranicznemu policjantowi polski kodeks drogowy?). No to apteczka i w drogę!

Gdzie i za ile?

Apteczkę samochodową można kupić w wielu miejscach, również w hipermarkecieApteczkę samochodową z podstawowym wyposażeniem można kupić w większości hipermarketów (koniecznie sprawdźmy jakość tego wyposażenia!). Kosztuje około 30 – 50 zł, w zależności od rodzaju opakowania, czyli saszetki lub pudełka. Jeżeli chcemy ją dodatkowo doposażyć – czeka nas nieco większy wydatek, około 100 zł.

Podstawowe wyposażenie apteczki (wg normy DIN 13164):

 1. Opatrunki indywidualne (typ M i G) – w sumie 4 sztuki.
 2. Kompres 10 x 10 cm – 3 sztuki.
 3. Opaski elastyczne (szerokość 6cm i 8cm) – w sumie 5 sztuk.
 4. Plastry 6 x 10 cm – 8 sztuk.
 5. Plaster w rolce 5 m x 2,5 cm – 1 sztuka.
 6. Chusty opatrunkowe (40x60cm i 60x80xm) – w sumie 3 sztuki.
 7. Chusta trójkątna – 2 sztuki.
 8. Koc ratunkowy – 1 sztuka.
 9. Nożyczki.
 10. Rękawiczki lateksowe.
 11. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno być zgodne z normą DIN 13164Apteczkę samochodową możemy doposażyć o: maseczkę lub aparat do sztucznego oddychania, kamizelkę odblaskową oraz: latarkę, zbijak do szyb i nóż do rozcinania pasów (dostępne są również opcje 3 w 1). Pamiętajmy, że w apteczce samochodowej nie można przewozić jakichkolwiek leków, ani płynów – jeżeli podczas wypadku uszkodzimy butelkę, zniszczona zostanie cała zawartość apteczki. Ważne jest również kontrolowanie dat przydatności poszczególnych elementów wyposażenia.

Powiązane artykuły