Utracone dane? Możesz je odzyskać!

Spis treści

Znamy to wszyscy. Chwila nieuwagi, nagła awaria komputera, wirus, kot przebiegający po klawiaturze lub błąd zapisu podczas tworzenia kopi lub przenoszenia danych i kilka godzin, tygodni lub nawet miesięcy pracy ginie w cyfrowym niebycie. Utrata efektów pracy, danych, zdjęć i pozostałych ważnych plików to bolesne i frustrujące doświadczenie.  Zanim jednak zaczniemy tłuc głową w ścianę, załamywać ręce i rzucać, cennym bądź co bądź, komputerem weźmy kilka głębokich wdechów. Być może nie wszystko jeszcze stracone i część, lub nawet całość, utraconych danych uda się odzyskać.

Najpopularniejsze programy do odzyskiwania plików

To co nam może pomóc to programy do odzyskiwania plików. Skanują one napędy w poszukiwaniu utraconych bądź uszkodzonych plików i umożliwiają ich odzyskanie. Najlepiej zainstalować je od razu po zakupie nowego komputera, tableta lub smartfona – być może nigdy się nie przydadzą, jednak instalowanie ich w momencie katastrofy może spowodować nadpisanie sektorów z usuniętymi plikami i uniemożliwić odzyskiwanie tych plików.

Recuva – najlepszy wśród bezpłatnych programów

Najbardziej popularny i darmowy program do odzyskiwania danych to Recuva – program ten stworzony został przez twórców słynnego CCleaner i pozwala on na szybkie odzyskanie plików z dowolnego nośnika (twardego dysku, kart pamięci, pendrive, itd.). Aplikacja jest prosta i intuicyjna w obsłudze, poradzi sobie z nią każdy. Za pomocą wygodnego kreatora możemy odzyskać praktycznie wszystkie typy plików (pod warunkiem, że nie zostały nadpisane) z utraconymi wiadomościami e-mail włącznie.

Gdy utraciliśmy kontakty w telefonie

7thShare Android Data Recovery to propozycja dla użytkowników smartfonów i tabletów. Odzyskuje utracone dane zarówno z pamięci wewnętrznej urządzenia, jak i z kart SD. Pozwala przywrócić wiadomości, kontakty, zdjęcia, pliki audio, notatki i filmy. Program potrafi również odzyskać utraconą listę połączeń.

W rękach specjalistów

Jeśli jednak program do odzyskiwania danych nas zawiódł, zostaje ostatnia deska ratunku – firma specjalizująca się w odzyskiwaniu danych. Tu już niestety możemy ponieść znaczne koszty, specjaliści w tej dziedzinie dość wysoko cenią swoją pracę ale potrafią sprawiać cuda. Wybierając zwróćmy uwagę na prestiż i renomę firmy, tutaj akurat nie zawsze warto oszczędzać.

Nauczka na przyszłość

Odzyskiwanie danych to prawdziwa sztuka i nauka w jednym, ale niestety to nie magia. Nie wszystkie dane da się odzyskać, niektóre zostały usunięte lub nadpisane w sposób powodujący ich całkowitą utratę. Warto więc nauczyć się w jaki sposób zabezpieczyć się przed niechcianą utratą danych i poznać narzędzia, które pozwolą nam uniknąć przykrych sytuacji tego typu w przyszłości.

Powiązane artykuły