Typowe usterki klimatyzatorów domowych

klimatyzacja domowa

Spis treści

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania latem bez klimatyzacji. Nie ma w tym nic dziwnego – urządzenie to przyjemnie schładza pomieszczenie podczas upałów, a do tego może mieć wiele dodatkowych funkcji. To między innymi oczyszczanie powietrza czy też regulowanie wilgotności. Bez wątpienia klimatyzacja domowa ma wiele zalet, jednak nie jest urządzeniem bezawaryjnym. Jakie są jej typowe usterki? Odpowiedzi w naszym artykule!

Klimatyzacja domowa – co wybrać?

Na początku odpowiedzmy na najważniejsze pytanie: jaką klimatyzację domową wybrać spośród wszystkich dostępnych rozwiązań? Nikogo nie zaskoczymy, mówiąc, że to zależy. Przede wszystkim od tego, czy jest to klimatyzacja domowa katowice do mieszkania, czy budynku jednorodzinnego. W przypadku mieszkań montowana jest przede wszystkim klimatyzacja ścienna z jedną jednostką wewnętrzną głównie w salonie lub sypialni. Czasami jest to klima domowa katowice multisplit i do jednej jednostki zewnętrznej należy kilka wewnętrznych. Konfiguracja zależy od konkretnego modelu. Przykładowo, jedna jednostka zewnętrzna może mieć moc chłodniczą od 2 do 5 kW, co pozwala na podłączenie od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. Jeśli w domu jednorodzinnym będzie sufit podwieszany, warto zastanowić się nad rozprowadzeniem klimatyzacji sufitowej. Rozwiązaniem do większych budynków jest także klimatyzacja domowa katowice kanałowa, jednak jej instalację należy przewidzieć już na etapie projektowania domu.

Co psuje się w klimatyzacji domowej?

Jakie są najczęstsze usterki klimatyzacji domowej?

  • Uszkodzenie jednostki w wyniku zabrudzonych filtrów powietrza
  • Zatkane przewody ze skroplinami spowodowane niedrożnością lub nieprawidłowym projektem
  • Spalenie sprężarki wskutek nieszczelności układu i braku czynnika chłodniczego
  • Awarie układów elektronicznych spowodowanych skokami napięcia

Jak zapobiegać usterkom klimatyzacji?

Klimatyzatory są dość skomplikowanymi urządzeniami, a niesprzyjające warunki pracy mogą przyczynić się do powstawania wielu usterek. Jak mówi specjalista z WASO KLIM – klimatyzacja w Chorzowie:

W przypadku większość usterek nie zawodzi sam sprzęt, a czynnik ludzki. Nieprawidłowo obsługiwane urządzenie, niepoprawny montaż jednostek, zaniechanie przeglądów, brak regularnego serwisu czy problemy z instalacją elektryczną to tylko jedne z wielu przyczyn awarii klimatyzatora. Większości z nich można z powodzeniem uniknąć. Wystarczy prawidłowo użytkować sprzęt zgodnie z instrukcją.

Usterki klimatyzacji domowej katowice się zdarzają, jednak sprzęt prawidłowo serwisowany i naprawiany jest w stanie pracować wiele lat bez awarii. Warto zatem dbać o regularne przeglądy oraz korzystanie z usług sprawdzonego serwisu klimatyzacji.

Powiązane artykuły