W tym szaleństwie tkwi metoda czyli zalety kolorowanek antystresowych

Spis treści

Z czym kojarzą Ci się kolorowanki? Zapewne z beztroskim dzieciństwem. Ale czy wiesz, że teraz powstają całe serie kolorowanek dla dorosłych? To nie żart, a naukowo potwierdzona metoda relaksacyjna. Zobacz, na czym tak naprawdę polega fenomen kolorowanek antystresowych.

O co właściwie chodzi z tym kolorowaniem?

Kolorowanki dla dorosłych (określane także jako antystresowe) wyglądem przypominają te, które kupujemy najmłodszym. Są niczym innym, jak zbiorem obrazków w postaci czarno – białych konturów, które należy wypełnić dowolnym kolorem. Od tych wydawanych dla dzieci różnią się bardziej skomplikowanymi wzorami. Wyznaczone przez kontury obszary wymagają niekiedy większej precyzji i dokładności. Pierwsza na świecie kolorowanka powstała w 2011 roku. Wykonała ją i przygotowała Johanna Basford.

Ile skorzystasz kolorując?

Kolorowanki antystresowe mają to do siebie, że niezwykle szybko można się od nich wręcz uzależnić. Osobiście potrafię spędzić na misternym wypełnianiem jednego obrazka nawet godzinę. Wbrew temu co sobie pomyślicie nie jest to ani przez sekundę czas stracony. Poznajcie zalety kolorowanek dla dorosłych:

  • obniżają stres, wyciszają i relaksują

jednym słowem najbardziej korzysta na kolorowaniu nasz układ nerwowy; koncentrując się na wypełnianiu pustych miejsc kolorem, a wcześniej dobierając odpowiednie barwy skutecznie odcinamy się od tego, co wyprowadziło nas z równowagi lub zdenerwowało; naukowcy wręcz porównują sesje z kolorowanki, do ćwiczeń relaksacyjnych czy medytacji;

  • pobudzają kreatywność

kolorując zawsze tworzymy jakieś dzieło – bardziej lub mniej dopracowane, ale jest ono wytworem naszej i tylko naszej wyobraźni; w czasie gdy kolorujemy nasz mózg odpoczywa, a po skończonej pracy dużo łatwiej się koncentrujemy, a nawet możemy wpaść na więcej dobrych pomysłów;

  • pomagają zwalczyć depresję

ten trudny stan ma to do siebie, że nie lubi, gdy w coś się angażujemy podczas gdy, kolorowanki zmuszają nas bądź co bądź do aktywności, dodatkowo są zaproszeniem do świata barw i radości, a tego też nie lubi depresja.

Wymieniłam tu tylko kilka przykładów na to, jak kolorowanki antystresowe mogą nam pomóc. Jest ich o wiele więcej, ale najlepiej odkryć je samemu. Tym bardziej, że wybór motywów kolorowanek staje się coraz większy. Możemy sięgać już nie tylko po kwiatki czy motywy roślinne, ale również po mandale czy nawet dzieła wielkich mistrzów malarstwa. A więc… nie stresuj – koloruj!!

Powiązane artykuły