Traktor ogrodowy do zadań specjalnych

Traktor ogrodowy to urządzenie wielofunkcyjne, choć wykorzystywane przede wszystkim do koszenia trawy

Spis treści

Traktor ogrodowy to urządzenie wielofunkcyjne, choć wykorzystywane przede wszystkim do koszenia trawy

Traktor ogrodowy to wielofunkcyjne urządzenie, które sprawdza się na każdej większej działce. Co może taki traktor? Całkiem sporo! Na inwestycję w traktor decydują się zazwyczaj ludzie posiadające działki powyżej 20 arów, których regularne koszenie za pomocą zwykłych kosiarek zabiera im sporą (naprawdę sporą!) część wolnego czasu. Jednak wysokiej jakości traktory to również urządzenia, które z powodzeniem można dostosować do potrzeb charakterystycznych dla różnych pór roku. Co powiecie na optymalizację odśnieżania lub zbierania liści? A może chcecie ułatwić sobie przewożenie drewna? Dobry traktor to potrafi! Na co zwrócić uwagę wybierając traktor ogrodowy?

Zanim zdecydujesz…

Traktor to dobra inwestycja, pod warunkiem, że będziemy mieli go gdzie przechowywać i co nim robićZakup traktora ogrodowego należy dobrze przemyśleć. To inwestycja, która ma sens przy naprawdę dużych działkach – kilka, a nawet kilkanaście arów trawnika jesteśmy w stanie skosić za pomocą zwykłej kosiarki w ciągu 2-3 godzin. Użycie w tym miejscu traktora może skrócić ten czas maksymalnie o 1-1,5 h (ale pod warunkiem, że teren jest tak ukształtowany i zagospodarowany, iż nie będziemy mieć problemu z wjechaniem traktorkiem niemal wszędzie). Granicą opłacalności tej inwestycji jest działka, której powierzchnia przekracza 20 lub 30 arów. Skoszenie takiej ilości trawnika to już robota na 5-7 godzin, czyli niemal cała „dniówka”. A przecież z pewnością znamy inne sposoby na spędzenie wolnego czasu w sobotę!

Decydując się na zakup traktora należy również przemyśleć kwestię jego przechowywania – jeśli będzie to wymagało zbudowania dodatkowej wiaty, czy dostawienia garażu (choćby zwykłego blaszaka), to cała inwestycja okaże się jeszcze bardziej kosztowna. Mamy dużą działkę i miejsce na przechowywanie? Kupujemy traktor!

Dobry traktor? Dobre parametry!

Decydując się na zakup traktora ogrodowego musimy liczyć się z inwestycją na poziomie minimum 7-9 tysięcy, choć najlepsze urządzenia w tej kategorii mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Wybierając traktor ogrodowy, jego konkretną markę i model należy zwrócić uwagę na producenta silnika (to serce urządzenia, im lepszej jest ono jakości, tym traktor dłużej będzie nam służył), jego moc, typ napędu oraz ilość obrotów na minutę. Istotna jest również szerokość cięcia – należy dobrać ją do indywidualnych potrzeb wynikających przede wszystkim ze sposobu zagospodarowania terenu. Sprawdźmy również w jaki inny niż koszenie sposób, będziemy mogli wykorzystywać nasz traktor.

Dobre traktory ogrodowe to urządzenia wielofunkcyjne, które sprawdza się nie tylko w roli kosiarki

Powiązane artykuły