TFI – co to takiego i jak działa?

Spis treści

Mówi Wam coś skrót TFI? Podpowiem – to pojęcie z zakresu finansów i ma sporo wspólnego z naszym efektywnym oszczędzaniem… Ten artykuł wyjaśni co to takiego i czym się zajmuje.

Czym jest TFI?

W ogromnym skrócie TFI to nic innego, jak Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Z definicji wynika, że jest to organ funduszu inwestycyjnego zarządzający nim i reprezentujący go w stosunkach z osobami trzecimi. Mówiąc bardziej przystępnie TFI to instytucja finansowa, której zadanie polega na takim zarządzaniu środkami zgromadzonymi przez inwestorów, by ci mogli na tym zarobić. Upraszczając zaś jeszcze bardziej – jeżeli dysponujesz sporą wolną gotówką (np. spadek czy wysoka premia) i chcesz, by te pieniądze na Ciebie zarabiały, wystarczy, że zgłosisz się do takiego funduszu oraz powierzysz mu swoje środki.

Jak wybrać właściwe TFI, żeby rzeczywiście nie stracić?

Właściwy wybór TFI to gwarancja zysku, ale i minimalizacja ewentualnych strat. Błędy, jakich powinniśmy się wystrzegać przy podejmowaniu decyzji o powierzeniu swoich środków konkretnej firmie, można zamknąć w trzech punktach. Oto one:

  • TFI musi działać w ramach spółki akcyjnej;
  • organ ten musi mieć swoją siedzibę na terenie RP;
  • TFI powinno posiadać zgodę na prowadzenie działalności wystawioną przez KNF;
  • szeregi takiego towarzystwa powinni zasilać licencjonowani specjaliści.

Aby dokładnie zrozumieć na czym polega idea TFI warto wejść na stronę: https://www.esaliens.pl/. Znajdziesz tam nie tylko garść przydatnej wiedzy, jak chociażby kalkulator funduszy, ale również uzyskasz możliwość rozpoczęcia inwestycji.

Powiązane artykuły