Telewizory na miarę naszych potrzeb i oczekiwań? Da się wybrać!

Telewizory to urządzenia, które mają swoich przedstawicieli w niemal każdym domu. Współcześnie nie są one wyłącznie odbiornikami sygnału telewizyjnego, ale pełnią rolę centrów rodzinnej rozrywki. Kupienie telewizora również jest nieco bardziej skomplikowane niż jeszcze kilka lat temu. Na sklepowych półkach stoją rozmaite urządzenia, opisane mnóstwem tajemniczych skrótów. LCD, OLED, Full HD, Ultra HD… Zanim ruszymy na zakupy – dowiedzmy się, na które parametry warto zwrócić uwagę. 

Rodzaj wyświetlacza

Rodzaj wyświetlacza telewizora decyduje o szczegółowości obrazu, który oglądamyObecnie możemy kupić telewizory przede wszystkim z dwoma rodzajami wyświetlaczy: LCD i OLED. LCD to z języka angielskiego: Liquid Crystal Display – to wyświetlacze wysokiej jakości, które są w stanie w pełni zaspokoić oczekiwania osób oglądających telewizję dla przyjemności. Zastrzeżenia do LCD mogą mieć wyłącznie ci telewidzowie, którzy charakteryzują się bardzo wyczulonym zmysłem wzroku i zwracający uwagę nawet na niewielkie różnice odcieni. OLED to wyświetlacze najnowszej generacji, z organicznymi diodami LED, które w sposób wierny odwzorowują wszystkie kolory (w tym czerń!).

Rodzaj ekranu – telewizory płaskie i zakrzywione

Płaskie ekrany to już absolutna norma. Nowością na elektronicznych rynku są ekrany zakrzywione, które dają telewidzowi możliwość wręcz „zanurzenia się” w oglądanym obrazie – wszystko to dzięki optymalnemu dopasowaniu krzywizn ekranu do naturalnych krzywizn ludzkiego oka. Minusem tego niezwykłego rozwiązania jest fakt, że telewizory z zakrzywionymi ekranami, by umożliwiać widzowi owo „zanurzenie się” w obrazie, powinny być ustawione dokładnie na wprost jego oczu. Jak więc taki telewizor oglądać w więcej osób?

Rozdzielczość i przekątna ekranu

Odległość od telewizora ma kluczowe znaczenie podczas wybierania przekątnej ekranu telewizora - nie powinna być ani za duża, ani za małaRozdzielczość ekranu to parametr, który określa szczegółowość obrazu wyrażaną w pikselach (jednokolorowe punkty składające się na wyświetlany obraz – im jest ich więcej, tym obraz jest bardziej szczegółowy). HD (High Definition) to skrót określający umówieni wszystkie ekrany o wysokiej rozdzielczości (przyjmuje się, że nie powinna być ona niższa niż 720), Full HD to rozdzielczość 1080 (to około 2 milionów pikseli wyświetlanych równocześnie), a Ultra HD – 2160 (ponad 8 milionów pikseli wyświetlanych równocześnie).

Przekątna ekranu to parametr, który zdecyduje o wielkości telewizora, a co za tym idzie – o wielkości obrazu, który będziemy oglądać. Przyjmuje się, że optymalna odległość ludzkiego oka od jednocalowej powierzchni ekranu wynosi 4,2 cm. Wyposażeni w tę wiedzę, możemy dość łatwo przeliczyć, że 55-calowy ekran telewizora wymaga odsunięcia się od niego o 2,3 metra, czyli kanapa lub fotele, z których będziemy oglądać telewizję powinny stać w odległości od 2 do 2,5 metra od telewizora.

Współczesne telewizory to telewizory wysokiej jakości, których szeroki wybór pozwala każdemu fanowi relaksu przed ekranem wybrać urządzenia maksymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz