Telewizor LED, czyli… o co chodzi?

Kiedyś wybór telewizora był zdecydowanie prostszy... Czarno-biały czy kolorowy?

Spis treści

Kiedyś wybór telewizora był zdecydowanie prostszy... Czarno-biały czy kolorowy?

Osoba chcąca kupić nowy telewizor zmuszona jest zmierzyć się z ogromną ilością dziwnych i tajemniczo brzmiących zestawów liter: telewizor LED, OLED, LCD, 4K… Mamy pełne prawo poczuć się zagubieni! Jeżeli nie do końca „ogarniamy” technologiczne tematy – jesteśmy zdani na dobrą wolę sprzedawcy, który najprawdopodobniej wskaże nam model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. No chyba, że targa nim potrzeba zrealizowania targetu – wówczas może się okazać, że wyszliśmy ze sklepu z telewizorem, który zajmie całą ścianę naszego niewielkiego salonu… Co warto wiedzieć udając się na elektroniczne zakupy?

Rozmiar ma znaczenie, ale…

Telewizor powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia - zarówno za mały, jak i za duży będzie wyglądał źle…nie kluczowe! Ważne jest dobranie wielkości telewizora do gabarytów pomieszczenia, w którym będzie on stał lub wisiał. Zdecydowanie źle wygląda wielki telewizor powieszony w pokoju o metrażu kilku lub kilkunastu metrów kwadratowych. Dodatkowo wcale dobrze się go nie ogląda – nie ma bowiem możliwości odsunięcia fotela, czy kanapy na odpowiednią odległość od ekranu (taką, która pozwalałaby na bezproblemowe i wygodne objęcie wzrokiem całości). Z kolei w dużych, otwartych przestrzeniach dobrze sprawi się większy telewizor – mały mógłby „zginąć” na rozległej ścianie, czy szafce. Istotną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest również waga urządzenia – może mieć to kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy zamierzamy telewizor powiesić na ścianie (zwłaszcza, gdy jest to ściana z karton gipsu).

Zobacz również: Optymalna odległość od telewizora

Rozszyfrować skróty – co to jest telewizor LED, LCD, OLED itd…

Telewizor LED to optymalne rozwiązanie do salonów o różnych gabarytach - wystarczy wybrać odpowiednią wielkość ekranuTelewizor LCD – LCD to skrót od „Liquid Crystal Display” oznaczający wyświetlacz, w którym obraz powstaje poprzez zmianę polaryzacji światła następującą pod wpływem zmiany położenia cząsteczek ciekłego kryształu, czyli białe światło przechodzi przez miliony pikseli tworząc w ten sposób kolor. Zaletą telewizorów LCD jest ich niska cena, wadą zaś – niska jakość obrazu (w porównaniu z nowoczesnymi technologiami) wynikająca m.in. właśnie z kilkuetapowości powstawania kolorowego obrazu.

Telewizor LED – telewizory LED to wciąż telewizory LCD, w których jednak zmieniono sposób podświetlania kolorowych pikseli właśnie na LED-owe, dzięki któremu znacząco poprawiła się jakość obrazu oraz komfort oglądania telewizji. Ogromną zaleta telewizorów LED jest stosunkowo wysoka jakość obrazu oraz niski pobór mocy (prądu), a minusem – wysoka cena i słaba jakość wyświetlania jasnych elementów na ciemnym tle.

Telewizor OLED – to rewolucja w branży RTV, czyli urządzenie, które łączy wszystkie najlepsze rozwiązania z LCD i LED z doskonałą jakością i designem (urządzenia są cienkie i lekkie). Niestety bardzo wysokie ceny tych telewizorów sprawiają, że wciąż nie znajdują one należytego uznania wśród konsumentów.

4K – to opis najwyższej klasy rozdzielczości wyświetlaczy telewizorów, stosowany w tych najbardziej zaawansowanych urządzeniach. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest możliwość przeskalowania obrazu, który pierwotnie został nagrany w słabej rozdzielczości. Więcej informacji o technologii 4K znajdziemy np. tutaj: http://www.gloskultury.pl/czy-nastala-juz-era-4k/.

Powiązane artykuły