Techniczna strona uśmiechu

Piękny uśmiech to przepustka do lepszego świata i nasz najlepsza wizytówka

Spis treści

Piękny uśmiech to przepustka do lepszego świata i nasz najlepsza wizytówka

Piękny uśmiech to obecnie must have każdej dbającej o siebie osoby. Ładne i zdrowe zęby są naszą wizytówka, a czasami wręcz przepustką do tzw. „lepszego świata”. Każdy z nas powinien dbać o własne zęby, odpowiednio je szczotkując i regularnie odwiedzając stomatologa. To jednak nie zawsze wystarcza, bo nie wszystkim nam dane jest mieć doskonały naturalny uśmiech. Na szczęście stomatologia estetyczna rozwija się w ekspresowym tempie i oferuje coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, pozwalające zyskać uśmiech rodem z Hollywood. Jaka jest techniczna strona uśmiechu? 

Stomatologia estetyczna oferuje szereg protetycznych rozwiązań, które pozwalają w szybkim tempie skutecznie zamaskować szpecące nasze zęby przebarwienia, pęknięcia i ukruszenia zębów, szpary (w tym diastemę) oraz nierówności. Co mamy do wyboru i ile to kosztuje?

Licówki, czyli profesjonalne maskowanie

Licówki to doskonały sposób na ukrycie mniejszych i większych mankamentów estetycznych na zębachLicówki to cienkie płatki wykonywane z różnego rodzaju materiałów, które robione są przez technika dentystycznego na podstawie wycisku zębów konkretnego pacjenta. Licówki są przyklejone lub cementowane do zębów, które mogą być wcześniej odpowiednio spreparowane (poprzez szlifowanie – wówczas jednak licówki są rozwiązaniem na całe życie). Trwałość tego rozwiązania protetycznego oraz efekt estetyczny zależy od materiału, z którego licówki są zrobione. Najdoskonalszym rozwiązaniem są licówki pełnoceramiczne i ceramiczne, na podbudowie ceramicznej (bez metalu) – oba rozwiązania dają efekt naturalnych zębów, dzięki właściwościom materiału (ceramika skaleniowa daje możliwość odtworzenia struktur zębowych i jest przezierna, czyli przepuszcza światło, a nie odbija go). Licówki ceramiczne i pełnoceramiczne są drogie (za jedną sztukę zapłacimy od około 600 zł do nawet 1200 zł), ale również solidne i trwałe (mogą nam posłużyć nawet kilkanaście lat). Zdecydowanie tańsze są licówki akrylowe, które jednak są również cięższe, grubsze i mogą wyglądać sztucznie. Licówki akrylowe traktowane są najczęściej jako licówki tymczasowe, ich trwałość ocenia się na maksymalnie dwa lata i kosztują około 100-200 zł za sztukę. Możemy również zdecydować się na licówki kompozytowe – kompozyt jest nakładany i formowany przez stomatologa bezpośrednio na zębie pacjenta (nie wymaga pracy technika dentystycznego). Licówki kompozytowe mogą pokryć tylko niewielki przebarwienia i drobne defekty, ich trwałość ocenia się na 3-5 lat i kosztują około 200-300 zł za jeden ząb.

Korony protetyczne to sposób na uzupełnienie braku korony zęba lub całego zęba (wówczas korona montowana jest na implancie)Korony protetyczne do zadań specjalnych

Korony zębowe to rozwiązanie protetyczne stosowane w przypadku zębów zniszczonych w sposób znaczny. Korony cementowane są na naturalnym korzeniu zęba (czasami w korzeniu umieszcza się specjalny sztyft) lub na implancie. Korony wykonywane są, podobnie jak licówki, przez technika dentystycznego, po pobraniu wycisku zębów.

Powiązane artykuły