Już za około tydzień (pierwszy czwartek grudnia) w Krakowie odbędzie się tradycyjny i słynny konkurs na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową. W konkursie może wziąć udział… każdy! Szopki wystawione są na Krakowskim Rynku od godziny 10, a po godzinie 12 (jak już wybrzmi hejnał z Mariackiej Wieży) w wielobarwny korowodzie przenoszone są do pałacu Krzysztofory. Wyniki konkursu ogłaszane są w niedzielę – w tym roku będą to Mikołajki. Tyle z Krakowa. A jak się ma szopkowa tradycja w innych polskich miastach?
Betlejomowo pod strzechą
W Olsztynie koło Częstochowy, w XIX – wiecznej chacie, znajduje się całoroczna szopka autorstwa artysty – rzeźbiarza Jana Wiewióra. Szopka przedstawia Świętą Rodzinę oraz szereg postaci (jest ich około ośmiuset) oraz scen związanych z historią regionu. Autor dzieła sam oprowadza gości i turystów po swojej chacie i chętnie o nim opowiada, a w wolnych chwilach… wciąż rozbudowuje szopkę i dokłada kolejne postacie.
Szopki naj…
- Zabytkowa ruchoma szopka, pochodząca z drugiej połowy XIX wieku stoi w Wambierzycach na Dolnym Śląsku i jest to najstarsza szopka tego typu w całej Europie.
- Największą w Europie szopkę ołtarzową można zobaczyć w Katowicach, a dokładniej – w Bazylice Ojców Franciszkanów. Szopka jest wysoka na niemal 18 metrów, a postacie, które się w niej znajdują mają po około 1 metr wysokości i pochodzą z różnych okresów (najstarsza ma ponad 130 lat), bo szopka jest co roku rozbudowywana.
- W Kudowie Zdroju można oglądnąć ruchomą szopkę autorstwa Franciszka Stephena, w całości wyrzeźbioną… scyzorykiem! Artysta stworzył ją w ciągu 20 lat (między 15 a 35 rokiem życia).