Szamba plastikowe – czym się charakteryzują?

oczyszczalnia

Spis treści

oczyszczalniaW niewielkich instalacjach do gromadzenia i odprowadzania nieczystości stosowane są różnego rodzaju elementy. Częścią instalacji mogą być szamba wykonane z tworzywa. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności na prywatnych działkach. Nie jest tak wydajne jak oczyszczalnia, ale zapewnia wygodę, a montaż nie kosztuje wiele.

Kiedy stosuje się szamba plastikowe?

Podstawową zaletą szamba z tworzywa jest lekkość konstrukcji, łatwy montaż, niedrogie części i możliwość zastosowania praktycznie w każdym miejscu. Często szamba plastikowe w Łodzi montowane są np. na prywatnych, niezbyt rozległych działkach z domkami. Mogą pojawiać się na posesjach prywatnych.

Szambo plastikowe przegrywa z przydomową oczyszczalnią, jeśli chodzi o wydajność, ale z uwagi na szereg zalet jest świetnym rozwiązaniem tymczasowym. Szamba plastikowe mogą być z powodzeniem użyte jako tania alternatywa oczyszczalni, jeśli nie oczekuje się dużej emisji ścieków.

Szamba ekologiczne – czy mogą być wykonane z plastiku?

Podobnie jak biologiczne oczyszczalnie, także szamba mogą przyczyniać się do dbałości o środowisko. Tworzywo sprawia, że zawartość zbiornika jest dobrze izolowana od otoczenia. Należy jedynie dbać o regularne opróżnianie i właściwy montaż. Niestety przeważnie zbiorniki nie są duże, więc opróżnia się je często.

Szamba plastikowe mimo konstrukcji z tworzyw sztucznych mogą być z powodzeniem stosowane w rozwiązaniach ekologicznych. Trzeba jednak rozważyć ogólną wydajność. Duża ilość generowanych ścieków w tym przypadku sprawi, że coroczne wydatki będą zbyt wysokie w porównaniu do np. oczyszczalni przydomowej.

Szamba przydomowe – producent najlepszych systemów

Lekki i łatwy w montażu zbiornik idealnie pasuje do użytku w niewielkich gospodarstwach domowych, na małych działkach, w zabudowie letniskowej itd. Zbiornik taki nie ma odpływu i niestety w wielu przypadkach trzeba zastanowić się nad opłacalnością. Oczyszczalnia przydomowa jest wtedy lepszym wyborem.

Podsumowując, często korzysta się z szamb plastikowych, jeśli nie jest niezbędna duża pojemność zbiornika. Są one jednak tanie w montażu i nadają się do użycia tam, gdzie nie ma miejsca na inne rozwiązanie.

Powiązane artykuły