Skanowanie 3D – nowoczesne technologie skanowania coraz popularniejsze

projekt 3d

Spis treści

projekt 3dSkanowanie najczęściej kojarzone jest z dokumentami, lecz warto wskazać, że jest ono znacznie szerszym pojęciem. Odnosi się ono także do skanowania 3D, które prowadzone jest z wykorzystaniem specjalnych skanerów pozwalających na stworzenie modelu 3D ze skanowanego obiektu. Teraz taka technika jest stosowana coraz częściej. Do czego jest wykorzystywana?

Na czym polega skanowanie 3D?

Technika jak skanowanie 3D – 3dfrog polega na wykorzystaniu specjalnych skanerów, które odczytują informacje dotyczące obiektu trójwymiarowego, a następnie na ich podstawie pozwalają na stworzenie ich modelu 3D.

Skanowanie 3D bazuje na skanerach stacjonarnych, ale również wykorzystuje skanery ruchome, które używane są w skanowaniu większych obiektów.

Nowoczesne skanery 3D wyróżniają się bardzo wysoką efektywnością skanowania – pozwalają na zgromadzenie informacji o milionach punktów, które następnie tworzą tak zwaną chmurę punktów. Na jej podstawie odpowiednie oprogramowanie komputerowe może stworzyć model 3D. Mogą być one wykorzystane także do innych celów, na przykład do wykonania wizualizacji 3D czy rzutów 2D.

Skanowanie 3D – jakie ma zastosowanie?

Zastosowanie skanowania 3D jest bardzo rozległe, dlatego też jest to technika, która wykorzystywana jest obecnie w wielu obszarach przemysłu i nie tylko.

Wśród przykładowych zastosowań skanowania 3D znajdują się:

  • Budownictwo i architektura – skanowane są gotowe obiekty i tereny, które pozwalają na tworzenie dokumentacji architektonicznej czy wirtualnych obiektów, na przykład w celu wizualizacji i wirtualnych spacerów.

  • Medycyna – dzięki skanowaniu 3D można przygotowywać protezy, implanty, na przykład używane jest ono w stomatologii.

  • Przemysł – za pomocą techniki skanowania 3D można przygotowywać dokumentację 3D części zamiennych, gotowych produktów, umożliwia także przygotowywanie dokumentacji całych systemów.

  • Inżynieria odwrotna – pozwala na przygotowanie dokumentacji projektowej na podstawie gotowego obiektu.

  • Kontrola – skanowanie prowadzone jest w celu kontroli jakości, zużycia.

Gdzie można zamówić skanowanie 3D?

Obecnie skanowanie 3D jest świadczone jako usługa przez wiele firm, które dysponują specjalistycznym sprzętem tego typu. Mogą one wtedy przygotować dla klienta skany produktów oraz obiektów na zamówienie.

Istnieje również możliwość zakupu skanerów 3D na użytek własny, jednak są to dość drogie urządzenia, dlatego też są one polecane jedynie tym firmom, które mają korzystać z nich regularnie.

Więcej informacji związanych z usługami skanowania 3D na zamówienie można uzyskać na stronach firm specjalizujących się w świadczeniu tego typu usług.

Powiązane artykuły