Skąd się wzięły ruchome schody?

Spis treści

Ułatwiają przemieszczanie się z kondygnacji na kondygnację. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zawodzi winda lub nie można jej zamontować. Najczęściej możemy je spotkać w dużych centrach handlowych lub metrze. Mowa oczywiście o schodach ruchomych. Dzisiaj kilka słów o ich historii.

Kiedy powstały schody ruchome?
Pierwsze na świecie schody ruchome pojawiły się w 1896 roku. Ich pomysłodawcą i twórcą jest amerykański wynalazca Jessie W. Reno. Budowa zajęła mu blisko 5 lat.

Do czego służyły?
Nie od razu konstrukcja nosiła obecną nazwę. Jej funkcja również była nieco odmienna od tej, którą znamy dzisiaj. Pierwotnie schody ruchome były znane pod nazwami: Pochyła Winda lub Bezustanna Winda Reno. Stanowiła ona również swoistą atrakcję rozrywkową, która z miejsca spotkała się z ogromnym uznaniem użytkowników. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni skorzystało z niej 75 tys. osób. Władze miasta szybko dostrzegły w tym wynalazku spory potencjał. Dlatego też schody szybko zostały przeniesione i zamontowane przy wejściu na Most Brookliński. Tam również szybko znalazły rzesze zadowolonych użytkowników. Z czasem wynalazek był wciąż udoskonalany, aby wreszcie zaistniały, w wersji, jaką znamy dzisiaj. Ich producentem została firma The Otis Elevator Company.

Kiedy pojawiły się w Polsce?
W Polsce ruchome schody pojawiły się w 1946 roku we Wrocławiu (czyli na ówczesnych Ziemiach Odzyskanych) w Spółdzielczym Domu Towarowym. Chociaż według oficjalnej wersji pierwsza tego typu konstrukcja pojawiła się w Warszawie, a oddana do użytku została 22 lipca 1949 roku wraz z otwarciem Trasy W-Z.

źródło: Logo maj/2019

Powiązane artykuły