Jak się bawić, to się bawić! Andrzejki!

Lanie wosku to zabawa będąca pierwszym skojarzeniem z Andrzejkami. Co przepowiedział Wam jego cień?

Spis treści

Lanie wosku to zabawa będąca pierwszym skojarzeniem z Andrzejkami. Co przepowiedział Wam jego cień?

Pierwsze wzmianki o świętowaniu Andrzejek w Polsce pochodzą z XVI wieku. Początkowo wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i były przeznaczone tylko dla niezamężnych dziewcząt (kawalerowie świętowali „katarzynki”). Traktowano je bardzo poważnie i nie śmiano się z nich śmiać. Dopiero w kolejnych wiekach charakter wróżb andrzejkowych zmienił się, bawiono się w jednopłciowych grupach rówieśniczych i z dystansem podchodzono do przepowiedni. Współcześnie Andrzejki stały się okazją do wspólnej zabawy, bez ograniczeń wiekowych i podziału na płeć.

Co robimy podczas zabawy andrzejkowej? Oczywiście tańczymy (to ostatni moment, by wyszaleć się przed Adwentem!) i pysznie jemy. Wróżby też są, oczywiście! Do tych najpopularniejszych należy oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza, obieranie jabłek i rzucanie ich za siebie po to, by odczytać pierwszą literę imienia ukochanego, czy matrymonialne wyścigi butów… A te mniej znane? Oto 5 zabaw andrzejkowych, których być może nie znacie!

  1. Korek lubi pływać! A gdyby tak do korków przyczepić imiona? Świetna zabawa gwarantowanaImiona na korkach. Do korków przyczepiamy imiona męskie (lub żeńskie, w zależności kto się bawi)i wrzucamy je do dużego naczynia z wodą. Następnie dziewczęta przygotowują „korkowe łódeczki” ze swoimi imionami i wrzucają je do wody. Które korki się złączą? Imię naszego wybranka będzie brzmiało…
  2. Wróżenie z kwiatów. Na uczestników zabawy czekają wcześniej przygotowane karty z obrazkami lub zdjęciami kwiatów. Każdy kwiat oznacza inną przepowiednię, np. wylosowanie astra to ostrzeżenie przed kłopotami, fiołek zapowiada miłą niespodziankę, mak obiecuje spełnienie marzeń, a stokrotka to rada, by rozważnie dobierać przyjaciół.
  3. Przepowiedz sobie zawód. To świetna zabawa dla młodzieży! Każdy na kartce wypisuje nazwy zawodów, które akurat przychodzą mu do głowy, każdą nazwę obrysowuje flamastrem. Kartkę powinno się schować na noc pod poduszkę, a po przebudzeniu wyciągnąć ją i z zamkniętymi oczami wycelować palcem w dowolne jej miejsce. Jaki zawód będziemy uprawiać?
  4. Ta zabawa wymaga wcześniejszych przygotowań, ale jest tego wartaMagiczny krąg z kostkami. Ta zabawa wymaga wcześniejszych przygotowań, ale jest tego warta. Potrzebować będziemy dwóch kostek do gry, kawałka kartonu lub kartki oraz spisu wróżb. Siedzące w kręgu osoby rzucają kostkami, a do każdej liczny wyrzuconych oczek przyporządkowana jest jakaś przepowiednia (to właśnie przepowiednie wymagają wcześniejszego przygotowania).
  5. Gra w butelkę. Nie, nie taka jak myślicie! Z tektury lub sporego kawałka kartonu wycinamy koło, które następnie dzielimy na kilka bądź kilkanaście kawałków. Na każdym polu wpisujemy jakieś hasło (np. randka w kinie, wizyta u dentysty, wygrana w loterii itp.). Na środku koła kładziemy butelkę i zakręcamy nią. Na co wskazała szyjka butelki?

 

Powiązane artykuły