Nasza konsumpcja rzeczy wszelakich powoduje wzrost ilości wytwarzanych przez nas śmieci. Ratunkiem dla naszej planety (i nas samych!) jest oczywiście świadome kupowanie (w którym postawimy na brak opakowań lub opakowania wielokrotnego użytku) oraz segregację śmieci podlegających recyclingowi. Wydaje nam się, że nie mamy czasu na segregację? A gdybyśmy za segregowanie dostawali nagrody? Oto kilka inspirujących pomysłów ze świata dotyczących motywacji i… segregacji!
Nagroda za śmieci
Od dawien dawna wiadomo, że marchewka działa lepiej niż przysłowiowy kij. Zachęta i pochwała są zdecydowanie mocniejszymi motorami napędzającymi nas do działań wszelakich, niż nagana i kara. Na tej właśnie zasadzie opierają się projekty oferujące nagrody dla tych, którzy segregują śmieci. Jakie innowacyjne projekty na rozwiązanie śmieciowego problemu pojawiły się na świecie? Oto kilka przykładów:
Rio de Janeiro, na dworcu autobusowym Alvorada ustawiono automat, który za wrzucenie doń śmieci podlegających recyclingowi – wydawał bilety autobusowe; przelicznik był bardzo korzystny dla pasażerów – wystarczyło wrzucić pięć zużytych opakowań, aby otrzymać bilet o wartości 3-4 Reala (około 3-4 zł); przedsięwzięcie było sponsorowane przez brazylijski koncern Natura i to właśnie opakowania po jego produktach przyjmowała maszyna; pilotażowa akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem i planowane jest postawienie podobnych automatów w innych brazylijskich miastach
Kolumbia, tutaj poziom recyclingu sięga zaledwie 15 procent odpadów, władze postanowiły więc wziąć przykład z sąsiedniego Rio i zachęcić Kolumbijczyków do segregowania; automaty Ecobot w zamian za plastikowe butelki i kapsle wydają kupony rabatowe do restauracji, sklepów i kin (akcję rabatową wsparło około 30 firm); inicjatywa ma obecnie rok i do tej pory, w zaledwie czterech pilotażowych automatach Ecobot, zebrano już 87 tysięcy butelek!
- Kanada, władze Ontario stwierdziły (słusznie zresztą), że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci i postanowiły przyjrzeć się jedzeniu, które przynoszą do szkoły dzieci, to właśnie szkolne stołówki są poważnym źródłem odpadów w postaci jednorazowych opakowań po posiłkach; zachęca się więc rodziców do przygotowywania posiłków dla swoich dzieci we własnym zakresie i pakowanie ich do pojemników wielokrotnego użytku; motywacja?, obliczono, że akcja nie tylko zmniejszy ilość śmieci, ale również pozwoli dorosłym na zaoszczędzenie sporym sum wydawanych na gotowe zestawy lunchowe dla ich pociech.