Samodzielne leczenie alkoholizmu — czy to dobry pomysł?

choroba alkoholowa

Spis treści

Dostrzegasz potrzebę sięgnięcia po kieliszek? Napoje procentowe stają się odskocznią od problemów, czymś, co przynosi ukojenie i relaks? Nadszedł czas powiedzieć temu „dość”! Odtrucie alkoholowe, terapia, a może samodzielne leczenie? Poznaj rodzaje działań antyalkoholowych i ich atuty, a przekonasz się, czy leczenie alkoholizmu samodzielnie to dobry pomysł. Sprawdź, w jaki sposób możesz przeciwstawić się swojemu nałogowi.

Alkoholizm to poważna choroba czy niegroźny nałóg?

Alkoholizm jest chorobą wpisaną do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Symptomy uzależnienia należy leczyć, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju. Choroba alkoholowa niszczy zarówno sferę psychiczną, jak i cielesną człowieka, doprowadzając do rozwoju poważnych chorób psychicznych, np. zespołu Otella, ale także do marskości wątroby, a nawet śmierci.

W jaki sposób skutecznie wyleczyć alkoholizm?

Leczenie jest wieloaspektowe. Poprawia funkcjonowanie organizmu, np. poprzez odtruwanie które dostarcza składników odżywczych, usuwa toksyny i pomaga bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy lub zminimalizować pragnienie. Jest to jednak wstęp do dalszej psychoterapii uzależnień, gdzie pracuje się z doświadczonymi terapeutami w ośrodkach leczenia uzależnień, np. Prywatnym Ośrodku Terapii i Leczenia Uzależnień „Trzeźwość” w Łomży. Istnieją także kontrowersyjne metody leczenia, w tym farmakologiczna i awersyjna, jednak ze względów etycznych i ryzyku zgonu nie są to działania polecane.

Czy samodzielne leczenie alkoholizmu ma szanse?

Terapeuta pozwala przepracować powody rozwoju choroby, ucząc radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Odtrucie alkoholowe wymaga pomocy medyków. Ze względu na konieczność podania kroplówki, której skład zawiera również leki, konieczna jest opieka lekarza lub pielęgniarki. Co więcej, podpisując świadomą zgodę na leczenie farmakologiczne i awersyjne wszywkami, trzeba kontrolować pacjenta, ponieważ nawet najmniejsza dawka napoju procentowego wywoła silne zatrucie. Tym samym, samodzielne leczenie alkoholizmu jest złym pomysłem ze względu na brak bezpieczeństwa i nieskuteczność. Większość alkoholików bez pomocy szybko wraca do nałogu. Bez wsparcia terapeutycznego i rodziny szanse na życie bez nałogu są minimalne.

Powiązane artykuły