Rower elektryczny – tak czy nie?

Spis treści

Z pewnością nie raz słyszałeś o wynalazku jakim jest rower elektryczny. Zastanawiasz się nad jego działaniem i zakupem? Ten artykuł to krótka ściągawka, która być może rozwieje Twoje wątpliwości.

Czym jest i jak działa rower z napędem elektrycznym?

Wyglądem nie różni się zbytnio od klasycznych modeli i wbrew pozorom nie zastępuje pracy naszych nóg, a jedynie ułatwia jazdę co staje się wyraźnie odczuwalne w trakcie pokonywania dłuższych dystansów lub na trudniejszym terenie. Cechą charakterystyczną stanowi wyjmowany akumulator, który ładujemy podobnie jak baterie telefonów czy innego rodzaju sprzętu. W zależności od jego pojemności możemy przejechać na nim od kilkudziesięciu do ponad stu kilometrów. Jednorazowy cykl ładowania akumulatora w trwa od 45 minut do 10 godzin i również uzależniony jest od jego pojemności.

Jakie są plusy i minusy rowerów elektrycznych?

Elektryczna wersja roweru z pewnością przypadnie do gustu osobom ze słabszą kondycją, które chciałyby mimo wszystko pokonywać dłuższe dystanse. To także dobra alternatywa dla aktywnego seniora. Na pewno ma on sens także wtedy, jeśli planujemy poruszać się nim w bardziej eleganckim stroju bez narażania się na przepocenie go.

Minusy to:

  • dość wysoka cena – chyba, że decydujesz się na zakup używanego modelu, co ze względu na ograniczoną żywotność akumulatora nie jest najlepszą opcją;
  • waga – podstawowy model bywa cięży o kilka kilo od tradycyjnego. To spore ograniczenie, gdy mieszkasz w bloku lub piętrowym budynku bez windy;
  • trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora – jeśli o tym zapomnisz jesteś skazany na powrót piechotą do domu…

Rower elektryczny to jednym słowem udoskonalona wersja tradycyjnego modelu. Z pewnością sprawdzi się u tych z Was, którzy bardzo dużo podróżują na swoim jednośladzie lub pragną się przesiąść na niego na stałe.

Powiązane artykuły