Rodzaje nowoczesnych kominków

nowoczesne kominki

Spis treści

Kominki są dziś bardzo popularne, a osoby decydujące się na ich montaż traktują je zwykle zarówno jako atrakcyjny element aranżacji wnętrza, jak i przydane urządzenie grzewcze. Nowoczesne konstrukcje wkładów kominkowych pozwalają na dobór rozwiązań, które sprawdzą się w każdej z tych ról, choć w zależności od konkretnego projektu akcent może być w większym stopniu położony na poszczególne cechy.

Materiały, z jakich powstają wkłady kominkowe

Nowoczesne wkłady kominkowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to kluczowy okaże się podział na wkłady wykonane z żeliwnego odlewu, który stanowi monolit odporny na wysokie temperatury i obciążenia mechaniczne, jest jednak również stosunkowo ciężki oraz kosztowny, a także wkłady kominkowe stalowe. Są one spawane z grubej blachy ze stopów żaroodpornych, przez co cechują się wytrzymałością termiczną, lecz są zarazem tańsze i lżejsze.

Wkłady kominkowe a pozyskiwanie ciepła

Równie istotne będzie rozróżnienie według sposobu przekazywania ciepła. W tym przypadku możemy spotkać wkłady klasyczne, które oddają ciepło do powietrza przepływającego przez obudowę specjalnymi otworami umieszczanymi w dolnej i górnej części zabudowy, jak również wkłady przystosowane do pracy z systemami dystrybucji gorącego powietrza, w których zastosowano dodatkowe wymienniki ciepła, pozwalające na bardziej intensywne oddawanie energii. Dostępne są też wkłady z płaszczem wodnym, gdzie zewnętrzna część paleniska styka się z wymiennikiem ciepła, przez który przepływa woda przekazująca odbieraną energię do instalacji grzewczej albo systemu c.w.u.

Wygląd i konstrukcja wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe różnią się także swoją konstrukcją. Najważniejsze różnice dotyczą powierzchni drzwiczek oraz ich ilości i usytuowania. We wkładach panoramicznych są one znacznie większe, a samo palenisko mocno wydłużone. Ciekawie prezentują się kominki narożne, gdzie ogień jest wyeksponowany, a także wkłady trójstronne, gdzie palenisko zostało wysunięte do przodu. Popularne są wkłady tunelowe z drzwiczkami po przeciwnych stronach. Szeroki wybór wkładów kominkowych o różnych parametrach i wyglądzie można znaleźć w ofercie firmy WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona również wkłady kominowe ceramiczne i stalowe.

Powiązane artykuły