Rodzaje instalacji klimatyzacyjnych

klimatyzacja w domu

Spis treści

 

Klimatyzacja w domu znacznie zwiększa komfort cieplny przebywania w pomieszczeniach, a ze względu na wyposażenie w filtry – przyczynia się do oczyszczania powietrza z alergenów i kurzu. Istnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych, jeśli chodzi o instalacje klimatyzacyjne. W artykule piszemy o podstawowych rodzajach klimatyzacji i podpowiadamy, o czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu konkretnego systemu.

Podział klimatyzacji ze względu na liczbę jednostek 

Osoby zainteresowane montażem klimatyzacji domowej często spotykają się z określeniem „klimatyzacji split i multisplit”. Terminy te odnoszą się właśnie do liczby jednostek, z których składa się system. Klimatyzator split to najpopularniejsze urządzenie tego typu w Polsce. Oznacza, że instalacja składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Multisplit z kolei to nic innego, jak układy zbudowane z jednej jednostki zewnętrznej, do której podłącza się dwie lub wiele jednostek wewnętrznych.

Rodzaje klimatyzacji według sposobu montażu

Klimatyzatory split i multisplit można również podzielić w zależności od budowy i montażu całej instalacji na:

  • ścienne,
  • ścienno-przysufitowe,
  • przypodłogowe,
  • kasetonowe,
  • kanałowe.

Wybór powyższych rozwiązań zależy przede wszystkim od rodzaju i przeznaczenia danego obiektu. Inne systemy są bowiem rekomendowane do większych obiektów handlowych i biurowców, a inne lepiej sprawdzą się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Czym się kierować, wybierając klimatyzację?

Rodzaj instalacji i marka urządzenia to nie wszystko, co trzeba uwzględnić na etapie doboru systemu. Aby klimatyzacja była wydajna, istotne jest dostosowanie jej parametrów do zapotrzebowania na chłodzenie w danym pomieszczeniu. Stosowne obliczenia wykonywane są na podstawie wizji lokalnej i szczegółów technicznych obiektu. Poza tym, trzeba również zadbać o prawidłowy montaż poszczególnych komponentów. Powyższe czynności należy zlecać wyłącznie profesjonalnym firmom, takim jak INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne w Poznaniu. Przedsiębiorstwo specjalizuje się także w serwisowaniu urządzeń.

Powiązane artykuły