Jak zadbać o trawnik? Robot koszący czy tradycyjna kosiarka?

Każdy miłośnik roślinności wie, że nie tylko kwiaty, krzewy czy drzewa mogą stanowić ozdobę podwórka. Jego wizytówką jest również zadbany, gęsty i soczyście zielony trawnik. I choć utrzymanie murawy może kojarzyć się z czasem i wysiłkiem, to wcale nie musi tak być. Zobacz, jak pielęgnować trawę, jaki sprzęt do koszenia wybrać i co możesz zrobić, by cieszyć się z pięknego trawnika.

Jak zadbać o trawnik?

Podstawową czynnością pielęgnacyjną trawnika jest jego regularne i odpowiednie przycinanie. Tutaj liczy się nie tylko częstotliwość koszenia, długość źdźbła, ale także pogoda oraz pora roku. O czym warto pamiętać?

 • Koszenie po zimie – najlepiej wykonać je w maju, kiedy w nocy nie ma już przymrozków. Trawa powinna mieć długość ok. 8 cm. Sprawdź, czy Twoja kosiarka ma odpowiednio ostre noże – ważne jest, by nie szarpała trawy, a sprawnie ucinała źdźbła.
 • Koszenie przed zimą – najlepiej wykonać je w październiku, choć jeśli wrzesień jest zimny, to również będzie dobrą porą. Pamiętaj, by nie ścinać trawy zbyt krótko – tak by nie przemarzła – ani nie pozostawić jej zbyt długiej – może zgnić pod pokrywą śniegu.
 • Koszenie latem i wiosną – optymalnym rozwiązaniem jest koszenie trawy raz w tygodniu. Jednak i to nie jest normą – jeśli trawa rośnie wolniej, poczekaj dwa tygodnie, jeśli przyrost jest szybki – nie ma problemu, by kosić i dwa razy w tygodniu. Przy czym, jeśli Twój trawnik rośnie naprawdę wolno i trawa nie wygląda najlepiej, pomyśl o nawadnianiu.

Dodatkowo, pierwsze koszenie po zimie powinno być dokładne i precyzyjne. Jeśli chcesz latem i wiosną cieszyć się piękną trawą, w kwietniu lub maju skróć ją o około 1,5 cm. Czynność powtórz kilka razy, do momentu, kiedy źdźbła będą miały długość pomiędzy 3 a 6 cm. To zapewni jej odpowiedni wzrost w ciepłych miesiącach.

Czytaj więcej na http://www.e-ogrodek.pl/a/jak-czesto-kosic-trawnik-kalendarz-prac-ogrodowych-z-robotem-koszacym-21381.html

Co jeszcze powinno się wziąć pod uwagę przy koszeniu? Przede wszystkim odpowiednim sprzęcie, czyli o kosiarce. Tutaj bardzo ważne są ostrza, które muszą być odpowiednio naostrzone. To sprawi, że podczas całego procesu nie będą szarpały źdźbeł, a tym samym trawa będzie później rosła w równomierny i niezakłócony niczym sposób. Ważny jest też rozmiar i napęd urządzenia. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli – wystarczy tylko sprecyzować, czego szukasz i możesz wybrać się do sklepu.

trawnik po zimie do skoszenia

Klasyka gatunku, czyli kosiarki tradycyjne

Zapewne pierwsze, o czym pomyślałeś, to tradycyjna kosiarka. Tradycyjna, a więc taka, którą obsługujesz sam. Spalinowa, elektryczna, z możliwością ustawienia wysokości koszenia, z napędem lub bez, z pojemnikiem na skoszoną trawę itp. Takie kosiarki na pewno sprawdzą się tam, gdzie trawnik nie ma dużej powierzchni, teren jest równy i nie ma na nim zbyt wielu przeszkód (drzewa, krzewy, rabatki). Oczywiście, miłośnicy koszenia nie mają problemów z tym, by taką kosiarką posługiwać się też na dużych podwórkach. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego modelu, sprawdź jakie ma wady i zalety:

Kosiarki tradycyjne – zalety

 • elektryczne modele są lekkie i stosunkowo ciche,
 • odpowiednie do koszenia terenów o niewielkiej powierzchni,
 • bezproblemowa obsługa – łatwo je uruchomić, wyczyścić, zabezpieczyć na zimę,
 • różne rozmiary noży i gabaryty sprzętu – można je dopasować także do swoich możliwości fizycznych oraz do koszonej powierzchni.

Wady kosiarek tradycyjnych

 • należy pamiętać o uzupełnianiu paliwa, elektryczne ogranicza kabel zasilający,
 • modele spalinowe są dość głośne,
 • duże modele bywają ciężkie i trudno się nimi manewruje,
 • ścięte źdźbła mogą być długie i grube, należy więc zgrabić je po zakończonym koszeniu,
 • koszenie trawy takimi kosiarkami może zająć sporo czasu.

tradycyjna kosiarka do koszenia

Roboty koszące – nowoczesna technologia w Twoim ogrodzie!

Czym jest robot koszący? Najprościej jego działanie można porównać do automatycznych odkurzaczy, które coraz częściej pojawiają się w domach. Wystarczy odpowiednio zaprogramować sprzęt, by sam dbał o czystość podłogi. Na identycznych zasadach działa właśnie robot koszący, czyli niemal automatyczny sprzęt do koszenia trawy.

Nowoczesne roboty koszące są niemal bezobsługowe. Możesz sterować nimi z poziomu aplikacji na swoim smartfonie, a jeśli zaprogramujesz go optymalnie, Twoja rola sprowadzi się do przygotowania go do pracy na wiosnę oraz do zabezpieczenia go na zimę po zakończonym sezonie.

Robot koszący zmapuje teren, wczyta miejsca z przeszkodami, zaplanuje trasę na nierównościach i skosi trawę równomiernie, na ustaloną wysokość. Może działać w dzień i w nocy, w czasie deszczu czy upałów. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy czas w ogrodzie wolą przeznaczyć na coś innego niż koszenie. CO ważne, robot koszący będzie poruszał się po powierzchni, jaka zostanie wyznaczona. Nie musisz się więc obawiać, że nagle urządzenie zmieni trasę i skosi miejsce, którego nie powinno. Dodatkowo, ścinki pozostawione po koszeniu są tak małe, że nie trzeba ich zbierać – pozostawione na trawie będą służyły jako naturalny nawóz.

Zalety robotów koszących:

 • regularne, równomierne i dokładne koszenie trawy bez Twojego udziału,
 • koszenie miejsc trudno dostępnych i nierówności,
 • koszenie i jednoczesna pielęgnacja trawy (ścinki to naturalny nawóz),
 • możliwość sterowania robotem z poziomu aplikacji na smartfonie,
 • system GPS pozwalający namierzyć urządzenie oraz systemy antykradzieżowe,
 • gwarancja oraz serwis (tutaj ciekawostka – firma Husqvarna oferuje także serwisowanie sprzętu na zimę – zajmuje się wtedy konserwacją sprzętu),
 • zajmują niewiele miejsca,
 • można je zainstalować w dyskretnym miejscu,
 • możliwość ustawienia dowolnej pory koszenia,
 • mogą skosić powierzchnię do 1600m2.

Więcej zalet robotów koszących znajdziesz tutaj: https://jakbudowac.pl/Prace-ogrodowe-jak-kosic-trawe-bez-wysilku

Wady robotów koszących:

 • cena – sprzęty są nieocenione w swojej pracy, jednak są znacznie droższe od tradycyjnych kosiarek

robot koszący Husqvarna

Tradycyjna kosiarka czy robot koszący – co wybrać?

Tak naprawdę wybór pomiędzy robotem koszącym a tradycyjną kosiarką nie jest trudny. Wszystko zależy od naszych preferencji, wymagań oraz tego, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na prace w ogrodzie. Jeśli lubimy wysiłek fizyczny, koszenie sprawia nam radość i tak naprawdę nie jest to dla nas czynność nużąca i wyczerpująca, tradycyjna kosiarka na pewno w zupełności nam wystarczy. Jeśli jednak czas wolimy przeznaczać na inne czynności, nie mamy ochoty myśleć o tym, czy to już odpowiedni czas na koszenie i jednocześnie chcemy mieć idealny trawnik, warto wziąć pod uwagę zakup robota koszącego. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu dla siebie, możesz skorzystać z pomocy Autoryzowanego Dilera – to profesjonalista, który na pewno znajdzie dla Ciebie najlepszy sprzęt.

Odpowiedz