Jak zadbać o trawnik? Robot koszący czy tradycyjna kosiarka?

zadbany trawnik przed wejściem do domu

Spis treści

Każdy miłośnik roślinności wie, że nie tylko kwiaty, krzewy czy drzewa mogą stanowić ozdobę podwórka. Jego wizytówką jest również zadbany, gęsty i soczyście zielony trawnik. I choć utrzymanie murawy może kojarzyć się z czasem i wysiłkiem, to wcale nie musi tak być. Zobacz, jak pielęgnować trawę, jaki sprzęt do koszenia wybrać i co możesz zrobić, by cieszyć się z pięknego trawnika.

Jak zadbać o trawnik?

Podstawową czynnością pielęgnacyjną trawnika jest jego regularne i odpowiednie przycinanie. Tutaj liczy się nie tylko częstotliwość koszenia, długość źdźbła, ale także pogoda oraz pora roku. O czym warto pamiętać?

  • Koszenie po zimie – najlepiej wykonać je w maju, kiedy w nocy nie ma już przymrozków. Trawa powinna mieć długość ok. 8 cm. Sprawdź, czy Twoja kosiarka ma odpowiednio ostre noże – ważne jest, by nie szarpała trawy, a sprawnie ucinała źdźbła.
  • Koszenie przed zimą – najlepiej wykonać je w październiku, choć jeśli wrzesień jest zimny, to również będzie dobrą porą. Pamiętaj, by nie ścinać trawy zbyt krótko – tak by nie przemarzła – ani nie pozostawić jej zbyt długiej – może zgnić pod pokrywą śniegu.
  • Koszenie latem i wiosną – optymalnym rozwiązaniem jest koszenie trawy raz w tygodniu. Jednak i to nie jest normą – jeśli trawa rośnie wolniej, poczekaj dwa tygodnie, jeśli przyrost jest szybki – nie ma problemu, by kosić i dwa razy w tygodniu. Przy czym, jeśli Twój trawnik rośnie naprawdę wolno i trawa nie wygląda najlepiej, pomyśl o nawadnianiu.

Dodatkowo, pierwsze koszenie po zimie powinno być dokładne i precyzyjne. Jeśli chcesz latem i wiosną cieszyć się piękną trawą, w kwietniu lub maju skróć ją o około 1,5 cm. Czynność powtórz kilka razy, do momentu, kiedy źdźbła będą miały długość pomiędzy 3 a 6 cm. To zapewni jej odpowiedni wzrost w ciepłych miesiącach.

Czytaj więcej na http://www.e-ogrodek.pl/a/jak-czesto-kosic-trawnik-kalendarz-prac-ogrodowych-z-robotem-koszacym-21381.html

Co jeszcze powinno się wziąć pod uwagę przy koszeniu? Przede wszystkim odpowiednim sprzęcie, czyli o kosiarce. Tutaj bardzo ważne są ostrza, które muszą być odpowiednio naostrzone. To sprawi, że podczas całego procesu nie będą szarpały źdźbeł, a tym samym trawa będzie później rosła w równomierny i niezakłócony niczym sposób. Ważny jest też rozmiar i napęd urządzenia. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli – wystarczy tylko sprecyzować, czego szukasz i możesz wybrać się do sklepu.

trawnik po zimie do skoszenia

Klasyka gatunku, czyli kosiarki tradycyjne

Zapewne pierwsze, o czym pomyślałeś, to tradycyjna kosiarka. Tradycyjna, a więc taka, którą obsługujesz sam. Spalinowa, elektryczna, z możliwością ustawienia wysokości koszenia, z napędem lub bez, z pojemnikiem na skoszoną trawę itp. Takie kosiarki na pewno sprawdzą się tam, gdzie trawnik nie ma dużej powierzchni, teren jest równy i nie ma na nim zbyt wielu przeszkód (drzewa, krzewy, rabatki). Oczywiście, miłośnicy koszenia nie mają problemów z tym, by taką kosiarką posługiwać się też na dużych podwórkach. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego modelu, sprawdź jakie ma wady i zalety:

Kosiarki tradycyjne – zalety

  • elektryczne modele są lekkie i stosunkowo ciche,
  • odpowiednie do koszenia terenów o niewielkiej powierzchni,
  • bezproblemowa obsługa – łatwo je uruchomić, wyczyścić, zabezpieczyć na zimę,
  • różne rozmiary noży i gabaryty sprzętu – można je dopasować także do swoich możliwości fizycznych oraz do koszonej powierzchni.

Wady kosiarek tradycyjnych

  • należy pamiętać o uzupełnianiu paliwa, elektryczne ogranicza kabel zasilający,
  • modele spalinowe są dość głośne,
  • duże modele bywają ciężkie i trudno się nimi manewruje,
  • ścięte źdźbła mogą być długie i grube, należy więc zgrabić je po zakończonym koszeniu,
  • koszenie trawy takimi kosiarkami może zająć sporo czasu.

tradycyjna kosiarka do koszenia

Roboty koszące – nowoczesna technologia w Twoim ogrodzie!

Czym jest robot koszący? Najprościej jego działanie można porównać do automatycznych odkurzaczy, które coraz częściej pojawiają się w domach. Wystarczy odpowiednio zaprogramować sprzęt, by sam dbał o czystość podłogi. Na identycznych zasadach działa właśnie robot koszący, czyli niemal automatyczny sprzęt do koszenia trawy.

Nowoczesne roboty koszące są niemal bezobsługowe. Możesz sterować nimi z poziomu aplikacji na swoim smartfonie, a jeśli zaprogramujesz go optymalnie, Twoja rola sprowadzi się do przygotowania go do pracy na wiosnę oraz do zabezpieczenia go na zimę po zakończonym sezonie.

Robot koszący zmapuje teren, wczyta miejsca z przeszkodami, zaplanuje trasę na nierównościach i skosi trawę równomiernie, na ustaloną wysokość. Może działać w dzień i w nocy, w czasie deszczu czy upałów. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy czas w ogrodzie wolą przeznaczyć na coś innego niż koszenie. CO ważne, robot koszący będzie poruszał się po powierzchni, jaka zostanie wyznaczona. Nie musisz się więc obawiać, że nagle urządzenie zmieni trasę i skosi miejsce, którego nie powinno. Dodatkowo, ścinki pozostawione po koszeniu są tak małe, że nie trzeba ich zbierać – pozostawione na trawie będą służyły jako naturalny nawóz.

Zalety robotów koszących:

  • regularne, równomierne i dokładne koszenie trawy bez Twojego udziału,
  • koszenie miejsc trudno dostępnych i nierówności,
  • koszenie i jednoczesna pielęgnacja trawy (ścinki to naturalny nawóz),
  • możliwość sterowania robotem z poziomu aplikacji na smartfonie,
  • system GPS pozwalający namierzyć urządzenie oraz systemy antykradzieżowe,
  • gwarancja oraz serwis (tutaj ciekawostka – firma Husqvarna oferuje także serwisowanie sprzętu na zimę – zajmuje się wtedy konserwacją sprzętu),
  • zajmują niewiele miejsca,
  • można je zainstalować w dyskretnym miejscu,
  • możliwość ustawienia dowolnej pory koszenia,
  • mogą skosić powierzchnię do 1600m2.

Więcej zalet robotów koszących znajdziesz tutaj: https://jakbudowac.pl/Prace-ogrodowe-jak-kosic-trawe-bez-wysilku

Wady robotów koszących:

  • cena – sprzęty są nieocenione w swojej pracy, jednak są znacznie droższe od tradycyjnych kosiarek

robot koszący Husqvarna

Tradycyjna kosiarka czy robot koszący – co wybrać?

Tak naprawdę wybór pomiędzy robotem koszącym a tradycyjną kosiarką nie jest trudny. Wszystko zależy od naszych preferencji, wymagań oraz tego, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na prace w ogrodzie. Jeśli lubimy wysiłek fizyczny, koszenie sprawia nam radość i tak naprawdę nie jest to dla nas czynność nużąca i wyczerpująca, tradycyjna kosiarka na pewno w zupełności nam wystarczy. Jeśli jednak czas wolimy przeznaczać na inne czynności, nie mamy ochoty myśleć o tym, czy to już odpowiedni czas na koszenie i jednocześnie chcemy mieć idealny trawnik, warto wziąć pod uwagę zakup robota koszącego. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu dla siebie, możesz skorzystać z pomocy Autoryzowanego Dilera – to profesjonalista, który na pewno znajdzie dla Ciebie najlepszy sprzęt.

Powiązane artykuły