Protezy po amputacji – jakie są ich rodzaje?

protezy

Spis treści

Amputacja kończyny nie musi być związana z utratą całkowitej sprawności. Wiele osób załamuje się np. po wypadku, w wyniku którego tracą nogę lub rękę. Rozwój nowoczesnej protetyki pozwala łatwo dopasować protezę nie powodującą żadnych problemów. Wybór protez obecnie jest bardzo duży.

Proteza na rękę – rodzaje nowoczesnych protez

Wybierając protezy po amputacji, można spotkać się z ich kilkoma rodzajami – najlepiej zapoznać się z zaletami każdego z nich przed podjęciem decyzji. Istotne jest również to, że przed zakupem istnieje możliwość indywidualnego dobrania protezy (pod wymiar). Oznacza to koniec problemów z protezą powodującą urazy lub wyjątkowo niewygodną.

Jednym ze spotykanych rodzajów protez są tzw. bierne. Taka proteza ręki lub nogi funkcjonuje jako element kosmetyczny, więc sprawdzi się np. w celu ukrycia braku kończyny, ale nie jest wystarczająco ruchoma. Zdarza się, że taką protezę kupuje się na początku, zaraz po amputacji, a później zmienia na lepszą.

Protezy mechaniczne – czy są dobrym rozwiązaniem?

Bardziej zaawansowane funkcjonalnie są protezy mechaniczne, a jeszcze lepiej sprawdzi się bioniczna proteza ręki lub nogi. Mechaniczne zapewniają pewną ruchomość kończynie dzięki wykorzystaniu np. elektryczności lub poruszania barkiem w przypadku protez rąk. Bioniczne protezy są samodzielnie zasilane i najbardziej funkcjonalne.

Nowoczesne protezy każdego typu można dopasować do ciała we właściwy sposób zależnie od tego, w jakim miejscu została amputowana kończyna. Dostępne w ofercie protezy kończyn mogą np. zastępować dłoń lub stopę, część ramienia lub nogi oraz oczywiście całą kończynę. Spotyka się też protezy palców.

Proteza podudzia oraz inne dopasowane protezy

Możliwe jest zastąpienie części kończyny protezą. W tym przypadku wykonuje się bardzo dokładne pomiary, bo proteza tego typu znajduje się w bliskim kontakcie z ciałem. Protezy kończyn częściowe umożliwiają normalne funkcjonowanie i pełnią rolę kosmetyczną.

Podsumowując, dzięki nowoczesnej protetyce można dużo łatwiej wyeliminować niepełnosprawność po amputacji kończyny. Ważną kwestią jest dopasowanie protezy – jej rodzaju i oczywiście wymiarów.

Powiązane artykuły