Projekt domu na zamówienie – 5 sytuacji, gdy warto go zamówić!

architektura

Spis treści

architektura

Większość inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego decyduje się dzisiaj na zakupienie projektu gotowego. Są jednak sytuacje, gdy warto zdecydować się na projekt indywidualny przygotowany na zamówienie przez biuro projektowe. Oto 5 przypadków, gdy jego zamówienie będzie najlepszym rozwiązaniem!

1. Problematyczna działka

Nie na każdej działce można bez trudności postawić dom z gotowego projektu. Gdy jest ona mała, wąska, położona na wzniesieniu, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie projekt indywidualny.

W takiej sytuacji biuro projektowe Gliwice może stworzyć plany dopasowane specjalnie do działki, na której planuje się rozpoczęcie budowy. Projekt może wtedy w pełni wykorzystywać potencjał danego terenu i jednocześnie spełniać wymogi Prawa budowlanego, między innymi pod kątem odległości budynku od granic działki.

2. Specjalne wymagania co do wyglądu domu

Gotowe projekty są przygotowywane tak, aby trafiały w gusta większości. Gdy nie potrafisz znaleźć wśród nich projektu domu, który będzie odpowiadał Ci w pełni, wtedy także warto pomyśleć o udaniu się do biura architektonicznego.

Architekt może wtedy przygotować projekt, który będzie odzwierciedleniem pomysłu na dom i dzięki temu będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ma pod tym względem specjalne wymagania.

3. Nowe technologie w budynku

Projekty domów wykorzystujących nowe technologie nadal są dość mało popularne, dlatego też wtedy, gdy kupuje się projekt gotowy, musi być on zwykle zmieniany w szerokim zakresie, by odpowiadać potrzebom inwestora.

Wybierając biuro projektowe, które specjalizuje się w przygotowywaniu projektów z wykorzystaniem nowych technologii, można mieć pewność, że budynek będzie dopracowany w najmniejszych szczegółach.

4. Wymagania dotyczące materiałów budowlanych

Gdy dom ma być wykonany z wykorzystaniem określonych materiałów budowlanych i w katalogach projektów gotowych nie możemy znaleźć takiego wariantu, wtedy przygotuje go dla nas architekt.

5. Dom energooszczędny, pasywny

Chociaż w sprzedaży można znaleźć projekty domów gotowych, które cechują się energooszczędnością i pasywnością, to jednak eksperci zalecają, by wybierać w tym przypadku projekty na zamówienie.

Wynika to z faktu, że projekt domu może być wtedy indywidualnie dopasowany to otoczenia i będzie przez to uwzględniać wszystkie warunki lokalne. W efekcie może zapewnić optymalne parametry pod kątem oszczędności energii i niskich kosztów utrzymania.

Gdy zatem gotowe projekty z katalogu nie spełniają naszych wymagań, warto odwiedzić dobrego architekta!

Powiązane artykuły