Zdjęcia pstrykamy niemal codziennie. Nie ograniczają nas już ani liczba klatek, ani koszty wywoływania tychże. Zresztą coraz częściej po prostu zdjęć nie wywołujemy – korzystamy z nich w świecie wirtualnym, a ich cyfrowa forma jest nam po prostu na rękę. Pstrykamy również portrety, a dokładnie tzw. „selfiaczki”, które na wyższy poziom wzniosły selfie-stick’i. Ale nawet te zdjęcia robione z kija to nie profesjonalne portrety! Jeśli potrzebujemy z jakichkolwiek względów porządnego zdjęcia własnej osoby – udajmy się do profesjonalisty!
Profesjonalne podejście do portretu
Wykonywanie zdjęć portretowych porównuje się do sztuki malowania portretu. Jedno i drugie to sztuka uchwycenia prawdy o modelu, wydobycia jego charakterystycznych cech i pokazania ich w jak najlepszym świetle (dosłownie i w przenośni). Dobry fotograf i dobry malarz będą chcieli najpierw poznać modela, bo tylko dzięki świetnemu kontaktowi z nim – będą w stanie dobrać odpowiednie techniki, które pozwolą pokierować sesją. Profesjonalne portrety nie powstają przypadkowo – to dobrze przemyślana i zaaranżowana przestrzeń, na tle której portretowana osoba wygląda dokładnie tak, jak to było w założeniach. Z wykonaniem profesjonalnego portretu najlepiej więc zwrócić się do zawodowego fotografa, którego umiejętności wykraczają poza naciśnięciem migawki w chwili, gdy osoba portretowana się uśmiecha. Profesjonalne portrety przydają się przede wszystkim w biznesie, ilustrują foldery przedsiębiorstw, budują nasz zawodowy wizerunek w internecie i ozdabiają ściany biur.
Dobry portret koleżeński
Jeśli jednak nasz portret nie musi być formalny i doskonały pod każdym względem – poprośmy o pomoc kogoś bliskiego, kto dysponuje odpowiednim sprzętem i jako takim pojęciem o fotografowaniu. Zabierając się za koleżeńskie pstrykanie portretów, należy pamiętać o:
- ustawienie aparatu na wysokości wzroku osoby fotografowanej
- zachowanie minimum 1,5 metra odległości od twarzy osoby fotografowanej (to pozwoli uniknąć różnego rodzaju zniekształceń twarzy)
- zachowanie płytkiej głębi ostrości (skupi to uwagę na twarzy osoby fotografowanej, a nieco rozmyje tło)
- spokojne tło i efektowne obramowanie (tło powinno być wyciszone, tak by nie przytłaczało twarzy osoby fotografowanej, a naturalna rama, np. okno, czy drzwi – pomaga skupić się na twarzy i domyka kompozycję)
- odpowiedni ubiór – zawsze należy go dobrać biorąc pod uwagę sposób, w jaki będziemy wykorzystywać zdjęcie
- model nie musi patrzeć w obiektyw! (jeśli jego wzrok zwrócony jest w inną stronę – warto zostawić nieco „przestrzeni do patrzenia” w kadrze)
Powodzenia! A gdyby się jednak nie udało… Skorzystajcie z pomocy profesjonalnego fotografa!