Profesjonalne cięcie laserem – zalety i zastosowanie

Spis treści

Lasery pozwalają na precyzyjne i szybkie docinanie różnych rodzajów materiałów. Jakie są najważniejsze zalety cięcia laserowego? Kiedy metoda ta używana jest najczęściej?

Na czym polega cięcie laserem?

Za pomocą specjalistycznych urządzeń laserowych można prowadzić efektywną obróbkę różnych materiałów.

Laser, który wytwarza energię cieplną, pozwala na bardzo dokładne przecinanie i wycinanie elementów z dużą prędkością, dzięki czemu pomaga on w obróbce wielu typów materiałów.

Do prowadzenia cięcia laserowego stosowane są najczęściej urządzenia sterowane numerycznie, czyli inaczej urządzenia CNC. Oznacza to, że nie są one sterowane ręcznie, ale komputerowo i przygotowują elementy na podstawie projektu komputerowego typu CAD. Przekłada się to na szereg korzyści, jakie oferuje cięcie laserowe.

Jakie materiały mogą być cięte laserem?

Za pomocą urządzeń laserowych można prowadzić cięcie różnego rodzaju materiałów. Najczęściej używane są one w przypadku:

  • Blach metalowych oraz innych elementów z metalu, na przykład profili, rur,
  • Tworzyw sztucznych,
  • Tkanin oraz skór naturalnych i ekologicznych,
  • Papieru i tektury,
  • Drewna litego, sklejki drewnianej.

Wobec tego cięcie laserowe jest techniką o bardzo szerokim zastosowaniu, a powstające tą metodą obróbki elementy używane są obecnie w wielu branżach.

Główne zalety cięcia laserowego

Technika cięcia laserowego jest związana z licznymi korzyściami, co powoduje, że na jej wykorzystanie decyduje się obecnie wiele osób. Dlaczego warto zdecydować się na cięcie laserem?

Do najważniejszych korzyści wynikających z tej metody obróbki zaliczane są:

  • Bardzo duża precyzja, ponieważ lasery pozwala na uzyskanie wycięć w elementach z dokładnością nawet do 0,05 mm na 1 m. Dzięki temu można uzyskać też bardzo wysoką powtarzalność elementów.
  • Szybka realizacja zamówień, ponieważ laser pozwala na przecinanie elementów z prędkością kilku metrów na sekundę.
  • Obróbka nawet dużych elementów dzięki wykorzystaniu dużych stołów do obróbki – ich wielkość zależna jest od używanego sprzętu.
  • Skuteczna obróbka krawędzi materiałów, dlatego nie wymagają one już dodatkowego wykańczania, na przykład obszywania, wygładzania.

Gdzie zamówić cięcie laserem?

Gdy konieczne jest cięcie laserem Śląsk – https://izotechservice.pl/ciecie-laserem-fiber/ jest jednym z wielu obszarów, gdzie można skorzystać z pomocy firm posiadających duże doświadczenie w usługowej obróbce materiałów.

Wybierając odpowiednią firmę, można wtedy skorzystać z jej fachowej pomocy w ramach przygotowania materiałów zgodnie z dostarczonym projektem bez konieczności kupowania drogich maszyn do obróbki.

Powiązane artykuły