Porady fotograficzne na dobry początek

Znalazłeś motyw? Uchwyć go! Bohater tego zdjęcia jest tylko jeden!

Spis treści

Znalazłeś motyw? Uchwyć go! Bohater tego zdjęcia jest tylko jeden!

Każdy początkujący fotograf potrzebuje minimum kilku dobrych wskazówek na fotograficzne dzień dobry. Porady fotograficzne mogą dotyczyć różnych aspektów robienia zdjęć – od doboru oświetlenia, czy sposobu kadrowania, przez obsługę aparatu, po sam pomysł na ciekawe ujęcia. Poniżej zebrałam kilkanaście najczęściej  pojawiających się w różnego rodzaju poradnikach wskazówek. 

Porady fotograficzne dla początkujących

  1. Szukaj głębi. Aby fotografia miała głębie – warto znaleźć ciekawy motyw, a następnie umieścić go na pierwszym planie swojego kadru. Dla uzyskania doskonałego efektu zdjęcie robimy używając szerokiego kąta obiektywu w aparacie.
  2. Nie obcinany stóp! Niby proste, ale… Szukając idealnego ujęcia zdarza nam się zapomnieć o stopach. Lepiej zrobić zdjęcie szerszego planu, który potem możemy poddać dowolnej edycji za pomocą wybranego programu do obróbki zdjęć. Podczas obróbki też pamiętajmy o stopach!
  3. Dziecko najlepiej fotografować z jego poziomu - widzimy wówczas świat jego oczami i nie zaburzamy jego proporcjiTrzymaj poziom! Nie, nie chodzi o stanie pionowo i poziome trzymanie aparatu! Chodzi o robienie zdjęć osobom z ich poziomu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci, które z racji swojego niskiego wzrostu często fotografowane są z góry – to zaburza proporcję ich sylwetek i nie oddaje uroku ich dziecięcego świata.
  4. Trójpodział obrazu. Aby kompozycja zdjęcie była optymalna podziel kadr na 3 poziome części – horyzont powinien znajdować się w 1/3 lub 2/3 wysokości, a nie w połowie (jak to bywa najczęściej…).
  5. Zbliżenie! Zbliżenie do wybranego motywu czyni zdjęcie ciekawym i wyjątkowym. Pamiętajmy, że zbliżyć można się fizycznie lub za pomocą opcji zoom. Opcja zoom sprawdza się zwłaszcza w tych sytuacjach, w których zbliżenie się fizyczne do fotografowanego motywu mogłoby oznaczać… ucieczkę motywu (zwierzęta wolą być zoomowane!). Lepiej nie używać zoomu cyfrowego, bo pogarsza on jakość obrazu.
  6. Ciemno – jasno. Jeżeli zrobione przez nas zdjęcie wydaje nam się zbyt jasne lub zbyt ciemne – szybko zróbmy korektę ekspozycji (przycisk Av z plusem i minusem). Robiąc korektę na plus rozjaśniamy zdjęcie, a na minus – przyciemniamy.
  7. Dbaj o sprzęt! Trzymaj go z dala od wilgoci i piasku (chyba że są to specjalne modele przeznaczone do takich warunków). Nie dotykaj obiektywu palcami – na soczewkach pozostaną tłuste plamy, które pogorszą jakość fotografii.

Szukasz czegoś więcej? Chcesz rozwijać swoją pasję fotografa? Skorzystaj z kursów, szkoleń i warsztatów – tam porady fotograficzne pochodzą od doświadczonych w swoim fachu!

Szeroki Kadr to strona dla pasjonatów fotografii, zarówno tych początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych

Powiązane artykuły