Pompy ciepła to urządzenia, których ceny znacznie spadły na przestrzeni ostatnich kilku lat, są stosunkowo tanie w eksploatacji, a do tego w pełni automatyczne (czyli praktycznie bezobsługowe). Z tych właśnie powodów stają się coraz poważniejszą konkurencją dla tradycyjnych kotłów. Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wziąć pod uwagę?
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła zalicza się do urządzeń grzewczych, choć tak naprawdę nie wytwarzają one ciepła, a jedynie pobierają je z otoczenia, by następnie przekształcić je w postać, którą będzie można wykorzystać we wnętrzu budynku. Pompa ciepła nie działa w pojedynkę – jest częścią bardziej złożonego systemu, w którego skład wchodzą: źródło dolne (ziemia, woda lub powietrze), pompa ciepła oraz źródło górne (konkretna instalacja grzewcza, najczęściej ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe, zdecydowanie rzadziej – tradycyjne kaloryfery).
Jakie pompy ciepła wybrać?
Pompę ciepła dobiera się przede wszystkim do rodzaju źródła dolnego, czyli tego, z którego będzie ona czerpała owo ciepło. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę specyficznych parametrów działki, na której stoi nasz budynek.
Pompy gruntowe – to pompy ciepła, które wykorzystują ciepło z gruntu (ziemi) poprzez kolektory poziome lub sondy pionowe. To stosunkowo stabilne źródło ciepła, a im głębiej umieszczona jest sonda (efektywniejsza niż kolektor) – tym wyższa i stabilniejsza temperatury ziemi. W Polsce ten rodzaj pomp jest najefektywniejszy, bo najlepiej dopasowany do specyficznych warunków klimatycznych naszego kraju. Dodatkowym plusem postawienia na pompy gruntowe z sondami pionowymi jest możliwość zainstalowania ich nawet na niewielkiej działce. Z kolei minusem tego rozwiązania są dość wysokie koszty wykonania odwiertów, które musza być robione za pomocą specjalistycznego sprzętu, przez doświadczonych inżynierów. Zdecydowanie tańsze i łatwiejsze jest zainstalowanie kolektorów poziomych – wymagają one jednak większej powierzchni (nawet kilkuset metrów!), której potem nie będziemy mogli wykorzystać (nie można jej utwardzić, ani zbyt gęsto obsadzić).
Pompy wodne – to pompy ciepła, które pobierają ciepło z wód gruntowych. Woda jest doskonałym nośnikiem ciepła, ale aby móc myśleć o jej wykorzystaniu w systemie grzewczym – musielibyśmy mieć na działce (a dokładniej – pod nią) wystarczająco duży ciek wodny, w którym dodatkowo płynie woda o odpowiednim składzie.
Pompy powietrzne – to pompy ciepła, które pobierają ciepło z powietrza. Powietrze jest co prawda kiepskim nośnikiem ciepła, a jego temperatura jest zdecydowanie mniej stabilna niż temperatura wody, czy gruntu, ale to właśnie pompy ciepła są najpopularniejsze. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na dostępność… powietrza (nie ma znaczenia wielkość działki, czy jakiekolwiek inne jej parametry). Ponadto koszty zainstalowania systemu z pompą powietrzną są nieporównywalnie niższe od kosztów instalacyjnych systemów z pompami gruntowymi lub wodnymi.
Jakie pompy ciepła wybrać? Należy skrupulatnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania oraz przekalkulować budżet, którym dysponujemy.