Zanim kupimy pompę ciepła - przeanalizujmy szczegółowo nasze potrzeby i oszacujmy niezbędną moc grzewczą

Pompa ciepła to istotny element węzła cieplnego naszego domu. Ważne jest, by wybrać takie urządzenie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom. Pompy ciepła różnych producentów mogą różnić się między sobą cenami i parametrami. Zanim więc podejmiemy ostateczna decyzję – przeanalizujmy nasze wymagania i rzetelnie porównajmy oferty. Na co należy zwrócić uwagę wybierając pompę? 

Funkcje pompy ciepła w naszym domu

Sprawność pompy ciepła zależy w dużej mierze od górnego i dolnego źródła, przy czym woda gruntowa ma zazwyczaj około 10 oCOczywiście podstawową funkcją pompy ciepła jest grzanie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że urządzenie to może również działać odwrotnie, czyli… chłodzić! Na rynku znajdziemy pompy jednofunkcyjne (wyłącznie grzejące lub wyłącznie chłodzące) i pompy dwufunkcyjne, które zimą będą grzały, a latem chłodziły nasz dom.

Działanie i współdziałanie

W domach jednorodzinnych zastosowanie znajdują pompy ciepła z agregatami sprężarkowymi (zasilanymi energią elektryczną) – to serce urządzenia, od którego zależą jego parametry. Sprawność pompy ciepła i jej koszty eksploatacyjne w dużej mierze zależą od różnicy temperatur między górnym i dolnym źródłem (dolnym źródłem jest woda gruntowa, a górnym – ogrzewanie podłogowe lub grzejniki) – im różnica jest mniejsza, tym pompa ciepła jest wydajniejsza. Pompy ciepła mogą działać w systemie monowalentnym (czyli być jedynym źródłem ciepła w domu) lub biwalentnym (oprócz pompy stosuje się w domu inne źródła ciepła, np. podgrzewacz wody, kocioł gazowy, kolektory solarne).

Oszacuj moc i sprawność

Komfort cieplny zależy od dobrania urządzenia o odpowiedniej mocy, przy czym moc pompy ciepła może być nieco niedoszacowanaMoc pompy ciepła, którą zainstalujemy w naszym domu zależy od zapotrzebowania na moc grzewczą. Zapotrzebowanie na moc grzewczą waha się najczęściej w granicach od 30 W/m2 do 70 W/m2. Nowoczesne domy energooszczędne z wysokiej jakości termoizolacją będą miały niższe zapotrzebowanie, a stare, źle ocieplone budynki 0 wyższe. Specyficzne potrzeby będą miały również domy o skomplikowanej architekturze, np. z dużymi i wysokimi pomieszczeniami. Im wyższa moc grzewcza pompy – tym wyższa będzie jej cena. W przypadku pomp ciepła nie musimy jednak kupować urządzenia z zapasem mocy (co zalecane jest w przypadku wyboru np. kotła gazowego) – pompa może być niedoszacowana o ok. 30%, a i tak będzie spełniała swoje funkcje.

 

Dodaj komentarz