Pokaż mi swoje zdjęcia – a powiem Ci czy masz pasję

Spis treści

Wiesz po czym poznać prawdziwego pasjonata fotografii? Po tym, że nieustannie doskonali swoje umiejętności i zdobywa wiedzę w rozmaity sposób. Ale… również po tym czy chętnie udziela porad fotograficznych. Czym jeszcze powinien wyróżniać się naprawdę dobry fotograf? Oto najpopularniejsze fakty i mity na ten temat.

Nie sprzęt czyni mistrza

To prawda. Często spotyka się twierdzenie, że naprawdę dobre zdjęcia można wykonać jedynie mając profesjonalny sprzęt. A co z umiejętnościami, kreatywnością czy pasją? To właśnie one w dużej mierze decydują o tym, jakie będą nasze zdjęcia.

Samouk nigdy nie dorówna osobie po kursie

To nieprawda. Zwłaszcza, gdy trafimy na naprawdę dobrze opisane i przedstawione porady fotograficzne. Stron z tego typu instrukcjami, których udzielają osoby znające się na temacie można znaleźć naprawdę całkiem sporo. Wśród nich warto wyróżnić chociażby tą: https://www.szerokikadr.pl/poradnik . Tutaj znajdzie wskazówki zarówno osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografią, jak i każdy, kto chce udoskonalić swój warsztat.

Naprawdę dobre zdjęcia nie wymagają retuszu

Nie do końca można się z tym zgodzić. Tym bardziej, że żyjemy w cyfrowym świecie, który dostarcza nam rozmaitych narzędzi i pozwala nawet z najlepszych zdjęć wydobyć ich głębie i piękno. Przykładem są chociażby retuszowane zdjęcia wnętrz czy osób, które mają trafić na okładki poczytnych czasopism. Ciężko wyobrazić sobie, żeby takie zdjęcia w ogóle nie były poddawane żadnej obróbce – chociaż akurat w przypadku osób, jest to swego rodzaju wymóg.

Faktów i mitów dotyczących tego, kto zasługuje na miano dobrego fotografa można by wymienić jeszcze naprawdę sporo. Włącznie z osądem, że przy pomocy telefonu nie da rady robić dobrych czy ciekawych zdjęć. Wszystko to dowodzi jedynie temu, iż fotografia to prawdziwa sztuka, która chociaż przybiera coraz bardziej nowoczesne formy wciąż budzi wiele emocji i powoduje, że ludzie traktują ją, jako bardzo uniwersalną formę przekazu.

Powiązane artykuły