Na najbliższe dwa dni zapowiadają pierwsze opady deszczu ze… śniegiem! Tak, to ten biały puch, który zwiastuje zbliżającą się wielkimi krokami zimę. Zimno zrobiło się już i zdecydowana większość z nas włączyła już ogrzewanie w domach. Szczęśliwi posiadacze kominków i pieców, mogą jeszcze chwilę wstrzymać się z odpaleniem centralnego ogrzewania i dogrzewać się właśnie tymi dodatkowymi źródłami ciepła. Kto ma płaszcz wodny w kominku?
Piękne ogrzewanie
Kominki pojawiają się w większości nowo budowanych domów. Są nie tylko dodatkowym źródłem przyjemnego ciepła, budującymi niepowtarzalny klimat i atmosferę, ale również niewątpliwą ozdobą salonu, jadalni bądź sypialni. Ponadto jest to stosunkowo niedrogi sposób ogrzewania pomieszczenia lub pomieszczeń (jeśli dodatkowo zainstalujemy sobie system rozprowadzenia ciepłego powietrza). Coraz większą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym, dzięki którym ogrzewanie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne – sezon grzewczy może kosztować nas nawet o połowę mniej w porównaniu z ogrzewaniem gazowym. Czym jest ów płaszcz wodny, jakie ma zalety i wady?
Płaszcz wodny, czyli…
Kominek z płaszczem wodnym to kominek, który nie ogrzewa powietrza a właśnie wodę, która następnie rozprowadzana jest do kaloryferów (również tzw. podłogówki) oraz jest gromadzona w zbiorniku wody użytkowej. Właściwie podłączony i zainstalowany piec z płaszczem wodnym bez problemu współpracuje z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania. Moc cieplna takich kominków wynosi od kilkunastu do około 40 kW. Ogromnie ważne jest właściwe zainstalowanie takiego pieca – powinni to robić wyłącznie profesjonaliści. Podgrzewana woda zmienia bowiem swoją objętość, co powoduje wzrost ciśnienia w zbiornikach, co przy wadliwym zainstalowaniu – może doprowadzić do groźnych sytuacji. W wysokiej jakości wkład kominkowy z płaszczem wodnym trzeba zainwestować kilka tysięcy złotych – cena zależy przede wszystkim od mocy kominka oraz walorów estetycznych (m.in. wielkości szyby) i mieści się w zakresie od 2-3 tysięcy do 7-8 tysięcy (szczegóły można sprawdzić np. TUTAJ). Najdroższe modele charakteryzują się wysoką mocą (ponad 20 kW) i świetną sprawnością cieplną (blisko 80%), sporą pojemnością wody (ponad 70 l) oraz eleganckim designem i panoramicznymi szybami.