Oszczędne baterie, czyli jak zużywać mniej wody

Oszczędne korzystanie z wody to postawa ekologiczna godna naśladowania, ale również czysta ekonomia

Spis treści

Oszczędne korzystanie z wody to postawa ekologiczna godna naśladowania, ale również czysta ekonomia

Woda tania nie jest (a dokładniej tani nie jest wywóz ścieków), nie dziwi zatem fakt, że większość ludzi oszczędza ją nie tylko ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych. Dostęp do silnego strumienia świeżej wody jest jednak również jednym z podstawowych luksusów współczesnego człowieka. Jak zatem oszczędzać, by równocześnie korzystać z wody bez poczucia dojmującej straty? Jest na to kilka sposobów – przydadzą się nam oszczędne baterie. 

Oszczędne baterie i nasadki

Oto kilka ekonomicznych rozwiązań tematu wody w domu lub mieszkaniu:

  • baterie z mieszaczem, czyli baterie, w których zimna i ciepła woda miesza się wewnątrz systemu, a jej temperatura i przepływ nie są zależne od naszego kręcenia dwoma osobnymi kurkami – to czasochłonne i każdorazowo podczas owego ustawiania pożądanej temperatury i przepływu, mniejsza lub większa ilość wody spłynie do kanalizacji.
  • Baterie dotykowe to ekonomiczne i higieniczne rozwiązanie, pozwalające zużywać dokładnie tyle wody, ile jest potrzebnebaterie bezdotykowe z czujnikiem ruchu – to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, w którym nie tracimy ani kropli wody na jej odkręcanie i zakręcanie, woda leje się dokładnie w tym momencie, w którym podstawiamy ręce pod kran i przestaje się lać, gdy tylko przestaje być potrzebna, czyli gdy odsuwamy ręce od kranu. To rozwiązanie coraz częściej spotykane w toaletach publicznych, ale cieszące się też rosnącą popularnością w prywatnych łazienkach. Jego dodatkową zaletą jest wysoka higieniczność – umycie rąk nie wymaga dotykania jakiejkolwiek części baterii.
  • bateria z elektronicznym sterowaniem – wielkość strumienia i temperaturę wody ustawia się na panelu umieszczonym obok baterii jeszcze zanim włączy się wodę. Wygodne i ultranowoczesne rozwiązanie!
  • Baterie z termostatem pozwalają zaoszczędzić wodę dzięki ustawieniu jej temperatury i przepływu przed puszczeniem wody z kranu - wszystko dzieje się niejako zaoczniebaterie termostatyczne z blokadą, która uniemożliwia wypływanie wody, dopóki ta nie osiągnie pożądanej, ustawionej na termostacie temperatury.
  • bateria z perlatorem, zwanym również aeratorem – to bateria wyposażona w specjalną nasadką z dyszą napowietrzającą, która rozprasza wodę poprzez jej silne napowietrzenie, dzięki temu prostemu sposobowi można zmniejszyć użycie wody nawet o 60%.

Zainwestuj, to się zwróci!

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej typy baterii są droższe niż te zwykłe. Warto jednak zaplanować taki większy wydatek w budżecie remontowym lub budowlanym, bo on naprawdę się zwróci ja niższe rachunki za comiesięczne użytkowanie wody będą zauważalne od razu.

Powiązane artykuły