Kiedy ostatnio badałeś swój cholesterol? Zobacz, dlaczego to takie ważne.

Spis treści

Od pewnego czasu odczuwasz ciągłe zmęczenie. Brakuje Ci sił witalnych. Nie potrafisz skupić się w pracy. Zastanawiasz się, co może być przyczyną takiego pogorszenia Twojej kondycji. A czy badając się ostatnio sprawdziłeś poziom swojego cholesterolu? To właśnie on może być przyczyną tych i wielu innych problemów.

Statystyki nie kłamią

Okazuje się, że zbyt wysoki poziom cholesterolu to bardzo „męska przypadłość”. Dotyczy ona już nawet 61% mężczyzn rekrutujących się z grupy wiekowej 40 – 59 lat. Najczęściej narażeni na ten problem są przedstawiciele zawodów, w których stres gra pierwsze skrzypce, jak biznesmeni, menadżerowie, liderzy czy przedstawiciele handlowi.

Czym może grozić zbyt wysoki poziom cholesterolu?

W medycznej terminologii zbyt wysoki poziom cholesterolu to tzw. hipercholesterolemia. Jej obecność potwierdza proste badanie krwi, czyli lipidogram. Można go wykonać prywatnie. Po co? Zlekceważony problem może doprowadzić do dużo poważniejszych kłopotów, niż problemy ze skupieniem uwagi czy wyraźnie odczuwanym pogorszeniem ogólnej kondycji. Zbyt wysoki poziom cholesterolu osłabia pracę serca. Może także wywołać zaburzenie erekcji, a nawet stanąć za uszkodzeniem nerek i wątroby.

Jak sobie radzić z tym problemem?

Przede wszystkim wskazana jest zmiana stylu życia. Panowie muszą zacząć więcej się ruszać i to regularnie. Powinni też zrezygnować z tak lubianych weekendowych wypadów z kumplami na piwo oraz ograniczyć ukochane tłuste potrawy, słodycze oraz ostre przekąski. Ważne jest też wprowadzenie diety bogatej w warzywa i owoce. W jadłospisie powinny ponadto pojawić się: oliwa z oliwek i ryby. Warto też zapytać w aptece o dobry suplement ułatwiający normalizację cholesterolu.

Powiązane artykuły