Ogród zimowy – jak go osłonić?

ogrod zimowy

Spis treści

ogrod zimowyWybudowany przy domu ogród zimowy to doskonałe miejsce do wypoczynku. Dzięki niemu można cieszyć się zachwycającymi widokami przez cały rok. Przeszklenie ścian w ogrodzie zimowym może jednak powodować jego zbyt mocne nasłonecznienie. Aby mu zapobiegać, stosuje się specjalne osłony. Co warto wybrać? Gdzie je zamówić?

Osłona ogrodów zimowych – dlaczego warto ją stosować?

Przeszklony ogród zimowy to wspaniały wybór dla każdego miłośnika przyrody. Korzystanie z niego podczas słonecznych dni może być jednak mało komfortowe. Do wnętrza konstrukcji dochodzi wtedy znaczna ilość światła słonecznego oraz ciepła, które powoduje, że ogród nadmiernie się nagrzewa. Dodatkowo problemem staje się nadmiar światła w przypadku roślin, które nie mogą być wystawione na nadmiar promieniowania UV.

Żeby ochronić wnętrze ogrodu zimowego przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, stosowana jest osłona ogrodów zimowych. Pozwala ona na zmniejszenie jego nasłonecznienia, także z opcją regulacji dostępu światła.

Rodzaje osłon w ogrodach zimowych

Osłony w ogrodach zimowych mogą przybierać różne formy. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Osłony zewnętrzne ogrodu zimowego – są to wszelkiego rodzaju rolety, żaluzje oraz markizy, które montowane są na zewnątrz konstrukcji. Wykonane są one z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Sterowanie tego typu osłonami może odbywać się ręcznie albo też mogą być one dodatkowo wyposażone w napęd elektryczny. Na szczególną uwagę zasługują żaluzje, które umożliwiają regulowanie dostępu do światła przez zmianę pozycji ich lameli.

  • Osłony wewnętrzne ogrodu zimowego – tego typu osłony umieszcza się we wnętrzu, na przykład są to rolety albo żaluzje. Są one montowane na specjalnych prowadnicach wewnątrz. Są tańsze od rolet zewnętrznych, ponieważ do ich wykonania nie ma potrzeby stosowania tak odpornych tkanin. Dostępne są także osłony wykonane z folii wykończonej warstwą metalu, który odbija promieniowanie.

  • Osłony naturalne ogrodu zimowego – nie można zapominać także o funkcji osłonowej, jaką dają wybrane rośliny, które mogą porastać ściany ogrodu zimowego od zewnątrz.

Gdzie zamówić osłony ogrodów zimowych?

Obecnie osłona ogrodów zimowych może być zamówiona w wielu firmach specjalizujących się w realizacji ogrodów zimowych na zamówienie klientów. Warto zdecydować się na jej zamówienie od razu przy konstrukcji ogrodu, ponieważ osłony mogą być wtedy od razu zamontowane.

Producenci oferują klientom szeroką gamę różnych typów osłon, które można dopasować pod kątem ich wyglądu oraz funkcjonalności.

Powiązane artykuły