Odzież sportowa, czyli odzież do zadań specjalnych

Jesień to świetny moment, by wyjść na zewnątrz i się poruszać - przecież nie przeleżymy kilku miesięcy pod kocem, prawda?

Spis treści

Jesień to świetny moment, by wyjść na zewnątrz i się poruszać - przecież nie przeleżymy kilku miesięcy pod kocem, prawda?

Jeżeli ponura jesień natchnęła nas do uprawiania sportu celem podniesienia sobie niskiego poziomu endorfin – to zrobiła świetną robotę. Brakuje nam słońca i naturalnej aktywności, która w dużej mierze wynikała z chęci „nie marnowania ładnej pogody” i albo poddamy się ten jesiennej aurze, zaszyjemy się pod kocem, z herbatą i książką w ręku, albo wyjdziemy… na trening. Chodźmy! Tylko w czym? Odzież sportowa wysokiej jakości to to, czego potrzebujemy. 

Parametry odzieży sportowej

Odzież sportowa powinna ściśle przylegać do ciała, zapewniać termoizolację i skutecznie odprowadzać pot. Ponadto musi być świetnie uszyta! Odzież sportowa musi spełniać szereg warunków, by być jak najbezpieczniejszą i jak najbardziej komfortową dla naszego organizmu. Od tego, czy wybieramy się na trening na zewnątrz (np. nordic walking, czy bieganie), czy do wnętrza budynku (siłownia, fitness, taniec) – dobieramy ilość warstw stroju sportowego, dopasowując się do warunków atmosferycznych. Strój powinien gwarantować nam pełną swobodę ruchów. Materiał, z którego jest wykonany – powinien umożliwiać emisję potu na zewnątrz (czyli bardzo dobrze przepuszczać parę wodną), pozwalać skórze oddychać, zapewniać termoizolację i być elastycznym. Bardzo ważny jest sposób łączenia materiału – szwy muszą być mocne i szczelne, ale nie mogą znajdować się w miejscach, w których naraziły by naszą skórę na bolesne obtarcia. Najlepiej sprawdzają się szwy płaskie lub odzież bezszwowa.

Spodnie czy legginsy?

Wygodne buty to podstawa (dosłownie!), ale równie ważny jest wysokiej jakości stanik sportowy, który zapobiegnie obcieraniu i odbijaniu się piersiJak dobrać poszczególne elementy stroju sportowego? Wszystko zależy od nas, rodzaju i intensywności wysiłku. Przyjmuje się, że podczas większości aktywności lepiej sprawdzają się legginsy, bo to one ściśle przylegają do ciała i minimalizują ryzyko pojawienia się wspomnianych już obtarć. Dodatkowo, podczas ćwiczeń na siłowni nie będziemy musieli się martwić, że spodnie o coś nam się zahaczą. Koszulki do biegania powinny przylegać do ciała, ale już na fitness, zumbę lub inne tego typu aktywności – możemy wybrać luźne i modne kroje. Warto pamiętać o bluzach bądź kamizelkach, które przydadzą się podczas rozgrzewki (wewnątrz budynku) lub całego treningu (na zewnątrz). Podczas biegania lepiej sprawdzą się bluzy wkładane przez głowę (sztywny zamek błyskawiczny może okazać się niewygodny), natomiast na siłownię i fitness lepiej wyposażyć się w bluzę rozpinaną, którą łatwo zdejmiemy.

Powiązane artykuły