Odplamianie to wyzwanie!

Plamy potrafią zepsuć nam humor... i ubrania

Spis treści

Plamy potrafią zepsuć nam humor... i ubrania

W trakcie wiosennych porządków zdarza nam się zobaczyć więcej niż byśmy chcieli. Nagle naszym oczom ukazują się rozmaite plamki większe i mniejsze, na obrusach, zasłonach, firankach, obiciach tapicerowanych mebli, dywanach… Wcale nie mieliśmy w planach odplamiania, ale skoro już zauważyliśmy plamy – nie ma rady! Trzeba wziąć się za odplamianie. Jak? Sposobem, oczywiście! 

Co i jak odplamiać?

Nie ma dwóch jednakowych plam i dwóch identycznych sposobów na ich usunięcie. Choć oczywiście są różne uniwersalne środki usuwania różnego rodzaju plam. Łaty? Nie, dziękuję! Zamiast zasłaniać plamy – wolę wykorzystać wszelkie możliwe sposoby i środki, żeby pozbyć się plamiastych intruzów.

Plamy z trawy bywają trudne do usunięcia, ale pozbycie się ich jest możliwe Trawa, czyli najpopularniejsza plama na uraniach dzieci

Plam z trawy nie należy usuwać za pomocą zwykłej wody – w ten sposób możemy tylko wetrzeć zielony kolor głębiej we włókna. Plamę najlepiej zwilżyć spirytusem, amoniakiem lub kwaskiem cytrynowym. Niezależnie od wybranej substancji – plamę zostawiamy na kilka minut, po których wypłukujemy ją z tkaniny za pomocą zimnej wody. Jeżeli nie mamy pod ręką ani spirytusu, ani amoniaku, ani kwasku cytrynowego – użyjmy zwykłej wody z solą kuchenną. Ubrania namoczmy w roztworze na kilka godzin, a następnie wypierzmy w pralce.

Plamy z alkoholu można usunąć za pomocą octu i amoniakuPlamy z napojów

Wpadki z napojami należą do tych będących najczęstszą przyczyną zaplamień ubrań. Czym plamią ubrania dorośli? Przede wszystkim alkoholem („magia” procentów, które utrudniają prawidłową obsługę szklanek, kieliszków i kufli) oraz kawą (jak bez niej żyć?).

Plamy z piwa – usuwamy za pomocą rozcieńczonego octu lub odrobiną amoniaku, niektórzy stosują również mieszankę octu i denaturatu. Po namoczeniu plamy w wybranej substancji, ubranie należy wypłukać, a następnie normalnie wyprać.

Plamy z wina – usuwamy za pomocą wody utlenionej, którą pocieramy plamę za pośrednictwem gąbki lub szmatki. Zastosować można również wodę utlenioną z dodatkiem amoniaku – to powinno pomóc rozwiązać problem większych i ciemniejszych plam. Po kilku minutach tkaninę należy wypłukać, a następnie wyprać.

Plamy z herbaty – usuwamy tak samo jak plamy z wina.

Plamy z kawy – usuwamy za pomocą mieszanki amoniaki i octu dodanych do wody. Plamę należy zalać, po kilku minutach wypłukać, a następnie całość wyprać.

 

Powiązane artykuły