Pozorna oszczędność czasu potrafi nas słono kosztować. Przekonali się o tym kierowcy, którzy w pośpiechu postanowili zaparkować swoje auto w niedozwolonym miejscu „tylko na chwilę”, a ich pojazd został właśnie w tym czasie odholowany przez służby. Sprawdź, kiedy jeszcze grozi Ci odholowanie auta i ile ono kosztuje. Dowiedz się, czy masz prawo odwołać się od takiej decyzji i na jakich zasadach.
Kiedy grozi nam odholowanie auta?
Zniknięcie auta z miejsca, w którym je „na chwilę” pozostawiliśmy, niekoniecznie oznacza kradzieży. Zazwyczaj stoją za tym służby, które otrzymały nakaz odholowania auta. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, możemy zadzwonić na Straż Miejską, policję bądź pod numer alarmowy 112. Podając wtedy dane pojazdu i nasze własne, otrzymamy wskazówkę, z którego miejsca będziemy mogli odebrać swoją „zgubę”.
Odholowanie auta może nam się przytrafić w następujących sytuacjach:
- stanięcie w niedozwolonym miejscu, zwłaszcza gdy auto utrudnia ruch lub zagraża niebezpieczeństwu w ruchu;
- zatrzymanie auta w miejscu przeznaczonym dla inwalidów (koperta) bez odpowiednich uprawnień;
- pozostawienie pojazdu bez tablic rejestracyjnych;
- porzucenie auta.
Policja może nakazać służbom zabranie naszego samochodu także wówczas, gdy:
- stan pojazdu zagraża bezpieczeństwu;
- jesteśmy nietrzeźwi, a w aucie nie ma nikogo, kto mógłby je bezpiecznie odstawić;
- nie posiadamy dokumentów stwierdzających, że pojazd należy do nas;
- nasze auto nie spełnia norm dotyczących ochrony środowiska;
- w miejscu parkowania przeprowadzana jest akcja ratownicza bądź impreza masowa.
Kiedy auto nie może zostać odholowane?
Jak widzimy nasz pojazd, może zostać zabrany na parking strzeżony z wielu powodów. Jednak istnieją też uzasadnione sytuacje, kiedy prawo stanowi inaczej. Kiedy odholowanie auta może zostać uznane za bezprawne? Po pierwsze – jeśli kierowca jest nietrzeźwy, ale podróżujący z nim pasażer posiada prawo jazdy i może prowadzić. Po drugie – jeżeli samochód mimo złego zaparkowania, nie blokuje przejazdu oraz nie stanowi zagrożenia dla ruchu.
Odholowanie auta – ile to kosztuje?
Dokąd trafia nasze auto? Bez obaw. Policja dba o jego bezpieczeństwo i każdy taki odholowany pojazd zostaje umieszczony na parkingu strzeżonym. Stamtąd też można go odebrać. Niestety nie jest to takie proste, jak nam się wydaje. Aby odholowane auto mogło do nas wrócić, musimy je najpierw wykupić. Każde miasto posiada własny cennik takiej usługi. Opłata nie powinna przekroczyć 494 zł (za auto o dmc do 3,5 t)*. Od przyszłego roku ma być jeszcze drożej. Jak informowało Ministerstwo Finansów stawka maksymalna ma wzrosnąć do 503zł. Na tym nie koniec naszych wydatków związanych z odzyskaniem odholowanego pojazdu. Do kwoty tej należy jeszcze doliczyć opłatę za parking, a ta do najniższych również nie należy. Stawki za dobę wynoszą odpowiednio:
- 41zł – dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t;
- 53zł – w przypadku aut o dopuszczalnej masie całkowitej w przedziale od 3,5t-7,5t .
Jeśli myślicie, że to już wszystkie opłaty, jesteście w błędzie. Musicie jeszcze doliczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie. Jaki to wydatek? Mandat za nieprawidłowe zaparkowanie pojazdu wynosi 247zł.
Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich opłat i ich uiszczeniu możemy starać się odzyskać nasz pojazd.
Jak odzyskać odholowany samochód?
Jak już wcześniej zostało zaznaczone – na początku należy zadzwonić na policję lub Straż Miejską. Następnie musimy dotrzeć pod adres jednostki, która zleciła odstawienie naszego pojazdu. Chodzi o to, czy jako właściciele zgadzamy się na przyjęcie mandatu za nieprawidłowe zaparkowanie. Przysługuje nam prawo do odmowy, ale wtedy powinniśmy liczyć się z wyższymi kosztami, gdyż sprawa trafi do sądu. Lepiej więc przyjąć mandat i dokonać wszelkich niezbędnych płatności. Kolejny krok to uiszczenie niezbędnych opłat i pobranie dowodu wpłaty. Bez tego dokumentu, nie będziemy mogli odebrać samochodu.
Dlaczego nie warto zwlekać z odbiorem odholowanego pojazdu?
Oczywiście nie zawsze dysponujemy takimi środkami, które pozwolą nam natychmiastowe uiszczenie koniecznych opłat. Możemy co prawda wtedy czekać z odbiorem pojazdu. Jednak musimy się wówczas liczyć z naprawdę wysokim rachunkiem, gdyż jego suma wzrasta z każdą dobą. Według obecnie obowiązującego prawa auto możemy odebrać jedynie wtedy, gdy pokażemy dowód wpłaty. Istnieje jednak szansa, że przepis ten ulegnie zmianie. Wówczas auto będziemy mogli odebrać tego samego dnia. Na uiszczenie opłat otrzymamy 7 dni od momentu, gdy pojazd do nas trafił.
Warto przy tym nadmienić, że jeśli samochód nie zostanie odebrany w ciągu trzech miesięcy, miasto ma prawo go przejąć. W tym układzie władze miasta składają do sądu wniosek o przepadek pojazdu na rzecz powiatu. Jeśli odholowany został wrak – pojazd nienadający się do jazdy, nieoznakowany lub porzucony – jego przepadek następuje po pół roku.
Na koniec jeszcze mała ciekawostka. Otóż nie tylko auto może zostać odholowane. Takiemu samemu prawu podlegają:
- motocykle – 227zł za odholowanie plus 21zł/doba za parking plus mandat 114zł ;
- motorowery i rowery – 115zł koszt odholowania plus 28zł/doba na parkingu plus mandat w kwocie 58zł.