Oddanie pojazdu na auto złom – czy to się opłaca?

zlomowanie auta

Spis treści

Co zrobić ze starym pojazdem? W pierwszym odruchu będziemy go chcieli sprzedać, ale jeżeli jest w złym stanie, to wówczas możemy mieć spory problem. Dobrą opcją może być oddanie auta na złom, ale czy to się opłaci? Przede wszystkim uzależnione będzie to od stanu pojazdu, jego wartości rynkowej i kosztów naprawy.

Co zrobić, zanim oddamy pojazd na złom?

Przede wszystkim, zanim podejmiemy już ostatecznie decyzję, co zrobić z naszym autem, powinniśmy pokusić się o jakąś przynajmniej krótką refleksję. Trzeba przeanalizować kilka czynników, które związane będą z budżetem. Przede wszystkim bardzo ważny jest stan techniczny. Jeżeli samochód jest w złej kondycji i ma poważne uszkodzenia mechaniczne, które będą wymagać kosztownych napraw, to oddanie go na auto złom w Katowicach może być opcją najbardziej rozsądną. Naprawianie takiego pojazdu może być po prostu całkowicie nieopłacalne.

Poza tym powinniśmy także sprawdzić wartość rynkową modelu, który posiadamy. Możliwe, że z uwagi na wiek, a także duży przebieg lub inne czynniki oddanie na złom będzie bardziej komfortowe, aniżeli próbowanie znalezienia kupca. W takich okolicznościach trudno najczęściej jest zbyć auto. Koszty publikacji ogłoszeń mogą być zbyt wysokie.

Sytuacja, gdy naprawa się nie opłaca

Możliwe też, że mamy bardzo duży sentyment do naszego auta i po prostu nie chcemy się go pozbywać. Wówczas wybieramy się do jakiegoś znajomego mechanika samochodowego, który jednak bardzo szybko może rozwiać nasze wątpliwości. Może się okazać, że renowacja auta absolutnie nie wchodzi w grę, ponieważ nie można w ogóle znaleźć części zamiennych. Poza tym, co także wiąże się z naprawami, koszty utrzymania i ubezpieczenia mogą być zbyt wysokie. Wtedy też najlepszą opcją może się okazać auto szrot w Katowicach.

Jakby tego było mało, są jeszcze przepisy, które będą bardzo wyraźnie mówić, jaki pojazd może się poruszać drogami, a jaki nie. Jeżeli samochód nie jest w stanie przejść przeglądu technicznego albo ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, to wtedy także optymalną opcją będzie na przykład recykling pojazdu.

Powiązane artykuły